Najdrożej sprzedany przedmiot ze świata islamu

Wystawiony na aukcji w Londynie miecz Tipu Sułtana został sprzedany 17,5 miliona dolarów. To nie tylko najwyższa cena zapłacona za pojedynczy miecz, ale także rekord, jeśli chodzi o sprzedaż pochodzącego z kultury islamu. Oliver White, szef działu sztuki islamskiej i indyjskiej domu aukcyjnego, powiedział, że to broń o cechach „wybitnego rzemiosła najwspanialsza ze wszystkich broni związanych z Tipu Sułtanem, które wciąż znajdują się w prywatnych rękach”. Wcześniej najdrożej sprzedano XVIII-wieczną szablę Boateng z dekoracjami i inskrypcjami nawiązującymi do chińskiego cesarza Qianlonga z dynastii Qing – w 2008 roku właściciel dostał za nią 7,7 miliona dolarów.

Miecz Tygrysa z Majsur
Bonhams Auctioneers

Tipu Sułtan, znany jako Tygrys z Mysore, był XVIII-wiecznym władcą Królestwa Mysore w Indiach. Przeszedł do historii dzięki zaciekłemu oporowi przeciwko brytyjskiej kolonizacji. Słynął z wykorzystywania nowych technologii – stworzył różne innowacje wojskowe, używał artylerii rakietowej przeciwko sąsiednim państwom oraz Kompanii Wschodnioindyjskiej. 4 maja 1799 roku podczas czwartej wojny anglo-majsurskiej, stolica Seringapatam padła ofiarą sił brytyjskich. Tipu Sułtan zginął podczas walk. Miecz podarowano dowódcy wojsk brytyjskich, generałowi dywizji Davidowi Bairdowi, aby okazać „wysoki szacunek jego odwadze i postępowaniu w ataku, którym dowodził”. Broń, która w tym tygodniu nowe rekordy świata, została wyprodukowana przez mogolskich rzemieślników. Na ostrzu widnieje napis „Miecz władcy”, a rękojeść inkrustowana jest przepięknie wykonaną złotą kaligrafią, przedstawiającą pięć cech Allaha i dwie inwokacje wzywające Allaha po imieniu. Co ciekawe, chociaż broń została wykuta w Indiach, to jej ostrze odzwierciedla projekt XVI-wiecznych importowanych niemieckich mieczy. Uważa się, że Tipu Sułtan został pochowany w Gumbaz, mauzoleum znajdującym się w Srirangapatna, Karnataka w Indiach, w którym znajdują się również groby jego ojca Hyder Ali i jego matki Fatimy Begum.

To miejsce historyczne jest co roku odwiedzane przez tysiące gości, którzy są zainteresowani poznaniem życia i dziedzictwa Tipu Sułtana.

 Źródło: niezależna.pl; ancient-originis.net

 

#aukcja antykwaryczna #broń zabytkowa #Islam #Indie #Sułtan Tipu #kolonializm

Magdalena Łysiak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo