Rusłan Stefanczuk w polskim Sejmie: Wielki polski narodzie, okazaliście nam bezwarunkową miłość

Niski ukłon i szczera wdzięczność tobie wielki polski narodzie - powiedział w polskim Sejmie przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefanczuk. Polityk przekazał szczere podziękowania wszystkim Polakom, którzy aktywnie wspomagają walczącą Ukrainę.

Rusłan Stefanczuk w polskim Sejmie
Sejm RP

Na początku wystąpienia Stefanczuk podkreślił, że od pierwszych dni rosyjskiej naród polski i państwo polskie twardo stało ramię w ramię z Ukrainą. "Odważnie i głośno ogłosiliście światu - nie ma zgody dominację siły nad prawem, nie ma zgody na łamanie zasad według których wszyscy żyjemy" - powiedział.

"Wielki naród polski i nasz bliski sąsiad okazał bezwarunkową miłość wobec swojego bliźniego. Cały świat jest pod wrażeniem nadzwyczajnego człowieczeństwa  i determinacji Polaków. W 2001 roku podczas wizyty do Ukrainy bliski zarówno nam, jak i wam św. Jan Paweł II powiedział - miarą wysokiej cywilizacji nie jest jedynie postęp gospodarczy, ale przede wszystkim moralność i duchowość"

– powiedział Stefanczuk.

Przypomniał, że co 3 Polak zaangażował się w pomoc Ukrainie. "Niski ukłon i szczera wdzięczność tobie wielki polski narodzie" - przekazał. Podkreślił, że na Ukrainie wciąż nieustannie toczą się walki. "Czy słyszycie ryk dział - wiem, że słyszycie. Czy słyszycie bicie mężnych serc ukraińskich żołnierzy - wiem, że słyszycie. Czy słyszycie modlitwę ukraińskich matek - wiem, że słyszycie. Ponieważ od pierwszych chwil zbrodniczej agresji Federacji Rosyjskiej bez chwili wahania otworzyliście granice, domy i serca dla milionów Ukraińców"

Stefanczuk przypomniał tez polską historię i walkę z rosyjskim imperializmem i komunizmem. "Wiem, że również dziś jesteście gotowi bronić wartości wolności, wolności i niepodległości. Podobnie jak uczynili to ci obywatele o Ukrainy o polskich korzeniach, których nie ma już wśród nas, ale o których nigdy nie zapominamy" - zaznaczył. Przypomniał nazwiska poległych i stwierdził, że nosili oni "dwa narody w jednym sercu". Uczczoną minutą ciszy wszystkich tych, którzy polegli za wolną Ukrainę, wolną Polskę i wartości, na których zbudowana jest wolna Europa.

Stefanczuk podkreślił, że Polska udziela pomoc Ukrainie na wielu płaszczyznach - militarnym, humanitarnym. "Leczycie ukraińskich żołnierzy, szkolicie żołnierzy, uczycie nasze dzieci" - dodał i ponownie podziękował wszystkim zaangażowanym. Zaznaczył, że pomoc udzielana przez RP jest aktywnie wykorzystywana na polu bitwy. "Nigdy nie zapomnimy przywództwa Polski w tworzeniu koalicji czołgowej. To wy przekazaliście nam pierwsze Leopardy. Ukraińskie niebo jest chronione przez polskie MIGi. Wierzymy, że niedługo powstanie koalicja czołgowa, w której Polska zajmie kluczowe miejsce" - dodał.

 

 Źródło: niezalezna.pl, Twitter

 

#Ukraina #wojna #Rusłan Stefanczuk #Sejm RP

Mateusz Święcicki
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo