Kamerun zrezygnował z meczu z Rosją. Interweniował rząd

Rząd Kamerunu zablokował rozegranie spotkania piłkarskiej reprezentacji narodowej z Rosją. Mecz był planowany na 15 czerwca na moskiewskim stadionie Łużniki - podaje gazeta "Sport Express".

Piłkarze Kamerunu czekają na innego rywala
https://twitter.com/LIndomptables

Mecz miał być pierwszym rozegranym przez Kamerun na rosyjskiej ziemi. "Niesposkromione Lwy" miały być pierwszą drużyną afrykańską, która zgodziła się zagrać z reprezentacją Rosji od czasu nałożenia sankcji na sportowców tego kraju.

Powód, dla którego rząd w Jaunde zablokował mecz jest niejasny, ponieważ stosunki z Rosją w ostatnich latach były przyjazne. Francja, dawna potęga kolonialna, zaczęła tracić wpływy w Kamerunie.

W kwietniu 2022 roku, krótko po inwazji Kremla na Ukrainę, Kamerun podpisał strategiczną umowę wojskową z Rosją, która obejmowała sprzedaż broni i samochodów opancerzonych, a także gromadzenie i szkolenie danych wywiadowczych.

Oba zespoły narodowe spotkały się po raz pierwszy dopiero na mistrzostwach świata 1994 na stadionie w kalifornijskim Stanford. Wówczas Oleg Salenko strzelił pięć goli, a Rosja wygrała 6:1 w fazie grupowej. Jedynego gola dla pokonanych zdobył legendarny napastnik Roger Milla, który został najstarszym strzelcem mundialu w wieku 42 lat.

Informacja o odwołaniu meczu w Moskwie pojawiła się w tym samym tygodniu, w którym Milla obchodził swoje 71. urodziny. Jedyny inny mecz między tymi dwoma zespołami odbył się w 2011 roku, kiedy w Austrii padł bezbramkowy remis 0:0.

Kamerun nie zakwalifikował się do mistrzostw świata, które odbywały się w Rosji w 2018 roku. Na MŚ 2022 w Katarze pomocnik Kamerunu Gael Ondoua nosił buty z rosyjską flagą. Piłkarz przeniósł się do Rosji, kiedy jego ojciec został tam dyplomatą. Ondua wyjaśnił, że to „oznaka szacunku dla kraju, w którym dorastałem, kształtowałem się i otrzymałem piłkarską edukację”. Dodał: „Gram w butach z rosyjską flagą od wielu lat i nie zamierzam łamać tej tradycji". Ondua nie został ukarany za ten gest.

Rosja została wyrzucona z fazy play off MŚ 2022 po zajęciu drugiego miejsca w eliminacyjnej grupie H. Decyzje podjęto po protestach kilku narodowych federacji, w tym Polski. UEFA zakazała Rosji udziału w kwalifikacjach do Euro 2024 w związku z inwazją na Ukrainę.

Po nałożeniu sankcji na federację rosyjską jej pierwszy zespół rozegrał pięć towarzyskich meczów z egzotycznymi rywalami: Kirgistanem (2:1), Tadżykistanem (0:0), Uzbekistanem (0:0), Iranem (1:1) i Irakiem (2:1)

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Rosja #Kamerun #piłka nożna

tm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo