Seniorzy będą musieli zdawać egzamin na prawo jazdy?

Czy osoby powyżej 70. roku życia będą musiały regularnie przechodzić egzamin na prawo jazdy? Wygląda na to, że niedługo może to być konieczne. Unia Europejska planuje wprowadzić surowsze przepisy dotyczące prowadzenia pojazdów, aby zmniejszyć liczbę ofiar śmiertelnych wypadków drogowych. W wielu europejskich krajach takie przepisy już obowiązują.

Foto:materiał prasowy
Adobe Stock

Według unijnych planów każdy kierowca powyżej 70. roku życia będzie musiał co pięć lat udowodnić swoją zdolność do prowadzenia samochodu. Celem UE jest wyeliminowanie śmiertelnych ofiar wypadków drogowych do 2050 r. Według tych ambitnych założeń, do końca tej dekady liczba zabitych na drogach ma spaść o połowę.

Nie wiadomo jeszcze, jak będzie wyglądać ocena umiejętności kierowców powyżej 70. roku życia. Nie jest też jasne, czy konieczne będzie zdawanie egzaminu na prawo jazdy, czy wystarczy badanie lekarskie. Za wdrożenie regulacji odpowiadać mają państwa członkowskie. 

Jakie regulacje dla seniorów aktualnie obowiązują w Polsce i innych krajach?

W Polsce na razie nie ma obowiązku regularnego sprawdzania zdolności do kierowania przez seniorów. Prawo jazdy w naszym kraju jest ważne dożywotnio. Jednakże osoby z problemami zdrowotnymi muszą regularnie przechodzić badania lekarskie, aby zachować swoje uprawnienia.

W innych krajach wymogi dla osób starszych są różne. W Danii wymagane jest zaświadczenie lekarskie dla kierowców 75+. W Wielkiej Brytanii osoby powyżej 70. roku życia powinny odnawiać swoje prawo jazdy co trzy lata. Ten sam wiek zmusza do badań szoferów w Szwajcarii, a także we Włoszech, gdzie kontrole lekarskie są wymagane co 2 lata.

Warto pamiętać, że chociaż osoby starsze w Polsce są jedną z bezpieczniejszych grup użytkowników pojazdów, to każdy właściciel auta, niezależnie od wieku, musi posiadać ubezpieczenie OC , aby móc legalnie prowadzić pojazd. Taka polisa chroni Cię przed odpowiedzialnością finansową za szkody wyrządzone przez Twój samochód innym osobom, pojazdom lub mieniu. 

Pakiet OC w LINK4 – atrakcyjne ubezpieczenie  z dodatkowymi korzyściami. Oferta LINK4 jest szczególnie atrakcyjna dla osób które poszukują ubezpieczenia z dodatkowymi korzyściami, a jednocześnie w atrakcyjnej cenie. Zaspokoić te potrzebny może unikatowy pakiet OC w LINK4 oferowany wraz z Programem Pomocy z Samochodem Zastępczym i Assistance Opony.

A oto konkrety. Jeśli dojdzie do unieruchomienia ubezpieczonego pojazdu na skutek wypadku, kolizji      czy w wyniku działania zjawisk atmosferycznych, wystarczy zadzwonić na infolinię LINK4 pod numer 22 444 44 44. W ciągu ok. 30 minut pomoc drogowa pojawi się na miejscu i przetransportuje Twoje auto na odległość do 100 km. Dodatkowo, przez okres 3 dni, otrzymasz samochód zastępczy, tak samo jak w przypadku kradzieży.

Przebita opona? Tym też nie musisz się martwić.

W ramach pakietu OC w LINK4 zyskujemy też inne korzyści.
Pomocą, którą klienci LINK4 cenią sobie szczególnie, jest Assistance Opony. Zapewnia ono sprawną pomoc w razie uszkodzeń ogumienia. 
Assistance Opony obejmuje:

  • wymianę koła na miejscu zdarzenia na koło zapasowe należące do wyposażenia pojazdu albo:
  • holowanie do warsztatu w przypadku braku koła zapasowego i zestawu naprawczego, gdy odkręcenie uszkodzonego koła na miejscu nie jest możliwe, lub uszkodzeniu uległo więcej opon,
  • naprawę opony lub opon, wykonaną zgodnie z technologią napraw w wybranym przez LINK4 warsztacie, do którego odholowany zostanie pojazd.

Odpowiedzialność LINK4 ograniczona jest do kwoty 2000 złotych na jedno i wszystkie uszkodzenia opon pojazdu w okresie ubezpieczenia.

Problemy z akumulatorem

Popularnym wśród klientów świadczeniem z Programu Pomocy w LINK4 jest usprawnienie pojazdu na miejscu awarii w przypadku rozładowania akumulatora. W takiej sytuacji również na miejscu otrzymamy pomoc, dzięki której będziemy mogli kontynuować naszą jazdę.

Poszerz swoją ochronę 

W LINK4 można łatwo poszerzyć swoją ochronę wynikająca z posiadania OC o dodatkowe ubezpieczenia które zapewniają jeszcze większe poczucie bezpieczeństwa.
W ramach Auto Assistance otrzymasz pomoc w sytuacjach awaryjnych i holowanie w niemal całej Europie do 500 km już w podstawowej wersji tego ubezpieczenia. 
Warto też pomyśleć o ubezpieczeniu Następstw Nieszczęśliwych Wypadków (NNW), które chroni finansowo Ciebie i Twoich bliskich w razie uszczerbku na zdrowiu lub śmierci na skutek nieszczęśliwego wypadku.

Jak kupić ubezpieczenie?

Aby wykupić polisę w LINK4, nie musisz wychodzić z domu – ubezpieczenie możesz nabyć przez internet. Wystarczy, że masz dostęp do sieci, by w ciągu kilku chwil stać się właścicielem wybranego ubezpieczenia – pakietu OC z Programem Pomocy, Samochodem Zastępczym i Assistance Opony, a także pakietu OC+AC.
Na stronie internetowej link4.pl dostępny jest praktyczny kalkulator OC, który łatwo wyliczy całkowity koszt polisy. Warto też porozmawiać bezpośrednio z konsultantami pod numerem 22 444 44 44 lub osobiście spotkać się z agentem współpracującym z LINK4.

Więcej informacji, w tym wszystkie limity i ograniczenia, znajdziemy w OWU na stronie link4.pl.

Artykuł powstał we współpracy z Grupą PZU

————

Źródło informacji, informacja agencyjna DPA:

https://www.adac.de/news/rentner-fahrtauglichkeit-fuehrerschein/

https://www.autobild.de/artikel/fuehrerschein-senioren-fahrpruefung-alterstest-eu-kommission-22573547.html
 

 Źródło: Link4

 

artykuł sponsorowany
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo