Zabytek sprzed 2 tys. lat bezpowrotnie zniszczony. Bo... budowali dom

Licząca 1800 lat jaskinia grobowa w północnym Izraelu została prawie całkowicie zniszczona, ponieważ budująca w tym miejscu swój dom rodzina nie zgłosiła znaleziska - poinformował Izraelski Urząd ds. Starożytności (IAA).

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay

Gdy inspektorzy IAA przybyli na plac budowy w pobliżu Kefar Kanna w Galilei zastali tam buldożery i ciężki sprzęt, za pomocą których całkowicie zniszczono wykutą w skale starożytną jaskinię grobową, pozostawiając jedynie kurhan - pisze w środę portal Times of Israel.

"Istnieje błędne przekonanie, że jeśli ludzie zgłaszają odkrycia, to zatrzyma to prace i zostaną one opóźnione, ale niekoniecznie jest to prawdą"

- powiedział Nir Distelfeld z IAA. "Tutaj, zamiast zatrzymać się i zgłosić, nie zrobili tego, tylko to ukrywali" - dodał.

"Nigdy nie dowiemy się, jak wyglądała ta jaskinia grobowa, która została zniszczona; wszystko w środku zniknęło. Dobra kultury sprzed prawie 2000 lat zostały utracone na zawsze"

- powiedział Amir Ganon, dyrektor jednostki IAA ds. zapobiegania kradzieżom.

Zgodnie z izraelskim prawem, wszelkie odkrycia antyczne muszą być natychmiast zgłaszane do IAA. Distelfeld wyjaśnił, że właściciele nieruchomości zostaną prawdopodobnie oskarżeni zarówno o niezgłoszenie odkrycia, jak i o uszkodzenie antycznego obiektu.

Uszkodzenie zabytku może wiązać się z karą do pięciu lat pozbawienia wolności, choć większość sędziów zazwyczaj nakazuje zapłacenie grzywny. Kary pieniężne mogą sięgać 20 tys. szekli, czyli 22,3 tys. złotych.

 Źródło: niezalezna.pl, pap

 

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo