Co to jest zaćma? Jak wygląda leczenie zaćmy?

Choroby oczu to szerokie spektrum schorzeń, które mogą dotykać różne struktury oka i wpływać na wzrok oraz ogólną zdolność widzenia. Zaćma to choroba polegająca na zmętnieniu soczewki oka, co powoduje pogorszenie widzenia. Jest to jedna z najczęstszych chorób oczu, szczególnie u osób starszych.

João Jesus
pexels.coml

Co to jest zaćma i jakie daje objawy?

Zaćma, znana również jako katarakta, to choroba oka, która powoduje zmętnienie soczewki. Soczewka to przezroczysta struktura znajdująca się za źrenicą, która pomaga w skupianiu światła na siatkówce. W zdrowym oku soczewka jest przezroczysta, ale w przypadku zaćmy staje się mętna, powodując utratę przejrzystości i zmniejszenie ostrości widzenia.

Objawy zaćmy mogą obejmować:

 • Mętnienie lub zamglenie widzenia.
 • Trudności w widzeniu w nocy lub przy słabym oświetleniu.
 • Zwiększona wrażliwość na światło.
 • Zmniejszenie ostrości widzenia.

Zaćma może występować na skutek starzenia się soczewki lub być spowodowana innymi czynnikami, takimi jak urazy oka, cukrzyca, palenie tytoniu, długotrwałe stosowanie niektórych leków lub dziedziczne predyspozycje.

Jak wygląda leczenie zaćmy?

Leczenie zaćmy polega na chirurgicznym usunięciu mętnej soczewki i wszczepieniu sztucznej soczewki. Operacja ta jest często bezpieczna i skuteczna, przywracając jasność i ostrość widzenia. Jeśli podejrzewasz, że masz zaćmę, ważne jest, aby skonsultować się z okulistą, który może zdiagnozować i zaproponować odpowiednie leczenie.

Jakie są powikłania zaćmy?

Powikłania zaćmy mogą wystąpić zarówno w trakcie operacji usuwania zaćmy, jak i po zabiegu. 

Ważne jest, aby pamiętać, że większość operacji zaćmy jest bezpieczna i skuteczna, a powikłania występują stosunkowo rzadko. Lekarz przeprowadzający operację zaćmy powinien omówić potencjalne ryzyko i powikłania przed zabiegiem oraz udzielić odpowiednich informacji i wskazówek dotyczących opieki pooperacyjnej.

Kilka potencjalnych powikłań związanych z operacją zaćmy:

 • Zakażenie - Jest to rzadkie, ale poważne powikłanie. Może wystąpić infekcja wewnątrz oka po operacji zaćmy. Objawy zakażenia obejmują zaczerwienienie, ból, obrzęk, nadwrażliwość na światło oraz pogorszenie wzroku. W przypadku podejrzenia infekcji konieczne jest jak najszybsze skonsultowanie się z lekarzem.
 • Odpływ płynu wodnistego - po usunięciu zaćmy może wystąpić niewłaściwy odpływ płynu wodnistego z oka, co może prowadzić do zwiększonego ciśnienia wewnątrz gałki ocznej. Ten stan nazywany jest jaskrą wtórną i może wymagać dodatkowego leczenia.
 • Zmatowienie tylnej torebki soczewki - czasami tylne osłony torebki soczewki (pozostałości po usuniętej soczewce) mogą się zamglić, powodując obniżenie jakości widzenia. W takich przypadkach konieczne może być wykonanie laserowej kapsulotomii, aby przywrócić przejrzystość.
 • Astygmatyzm - po operacji zaćmy niektórzy pacjenci mogą doświadczać astygmatyzmu, czyli wady refrakcji oka, która powoduje niewyraźne widzenie zarówno na daleką, jak i na bliską odległość. Może być konieczne stosowanie okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych.
 • Odklejenie siatkówki - to jest bardzo rzadkie powikłanie, ale może się zdarzyć. Odklejenie siatkówki polega na oderwaniu siatkówki od tylnej części oka, co powoduje nagłą utratę wzroku. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów takich jak błyski światła, pływające plamki czy nagłe pogorszenie widzenia, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Czy można wyleczyć zaćmę bez operacji?

Aktualnie jedynym skutecznym sposobem leczenia zaćmy jest chirurgiczne usunięcie mętnej soczewki i wszczepienie sztucznej soczewki. Operacja zaćmy jest jedną z najczęściej przeprowadzanych i najbezpieczniejszych procedur chirurgicznych na świecie.

Nie istnieją metody, takie jak leki lub terapie, które mogą całkowicie wyleczyć zaćmę bez operacji. W przypadku zaćmy, chirurgiczne usunięcie mętnej soczewki jest jedynym sposobem na przywrócenie przejrzystości i ostrości widzenia.

Jednak, jeśli objawy zaćmy nie są jeszcze znaczące i nie przeszkadzają w codziennych czynnościach, można czasami zdecydować się na monitorowanie i regularne badania okulistyczne, aby ocenić postęp choroby. W takich przypadkach lekarz może zalecić noszenie okularów korekcyjnych w celu poprawy widzenia do czasu, aż operacja stanie się niezbędna.

Ważne jest, aby skonsultować się z okulistą, który dokładnie oceni stan zaćmy i pomoże podjąć decyzję co do najlepszego planu leczenia w indywidualnym przypadku.

Czy można uchronić się przed zaćmą?

Chociaż nie można zapobiec zaćmie w 100%, istnieje kilka sposobów, które mogą pomóc w zmniejszeniu ryzyka jej rozwoju. 

Wskazówki, które mogą pomóc uchronić się przed zaćmą:

 • Ochrona przed promieniowaniem UV - regularnie noszenie okularów przeciwsłonecznych o odpowiednich filtrach UV może pomóc w ochronie oczu przed szkodliwym promieniowaniem UV. Wybieraj okulary z oznaczeniem 100% ochrony przed promieniowaniem UVA i UVB.
 • Unikanie palenia tytoniu - palenie tytoniu zwiększa ryzyko rozwoju zaćmy. Jeśli palisz, staraj się rzucić palenie. Jeśli nie palisz, unikaj kontaktu z dymem tytoniowym, ponieważ może on również przyczynić się do rozwoju zaćmy.
 • Zdrowa dieta - spożywanie zdrowej i zróżnicowanej diety bogatej w owoce, warzywa, orzechy, nasiona i ryby, może być korzystne dla zdrowia oczu. Unikaj nadmiernego spożycia tłustych i przetworzonych produktów spożywczych.
 • Kontrola chorób układu krążenia i cukrzycy - choroby takie jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca i wysoki poziom cholesterolu mogą zwiększać ryzyko rozwoju zaćmy. Właściwa kontrola tych schorzeń poprzez zdrową dietę, aktywność fizyczną i regularne badania może pomóc w ochronie zdrowia oczu.
 • Unikanie urazów oka - chronienie oczu przed urazami jest ważne, aby zmniejszyć ryzyko rozwoju zaćmy. Podczas wykonywania prac lub aktywności zwiększających ryzyko urazu oka, takich jak prace budowlane czy sporty kontaktowe, należy nosić odpowiednie gogle ochronne.
 • Regularne badania okulistyczne - regularne wizyty u okulisty są istotne w celu wczesnego wykrywania i monitorowania stanu zdrowia oczu. Okulista będzie w stanie zidentyfikować ewentualne zmiany w soczewce i zalecić odpowiednie postępowanie.

Pamiętaj, że te wskazówki mogą pomóc w zmniejszeniu ryzyka rozwoju zaćmy, ale nie stanowią gwarancji uniknięcia choroby. Ważne jest również, aby regularnie dbać o ogólną kondycję zdrowia i podejmować zdrowe nawyki, które korzystnie wpływają na cały organizm.

Kto jest najbardziej narażony na zaćmę?

Najbardziej narażone na zaćmę są osoby starsze. Proces starzenia się soczewki oka jest naturalnym czynnikiem ryzyka rozwoju zaćmy. Im starsza jest osoba, tym większe jest prawdopodobieństwo wystąpienia zmian zaćmowych. Zaćma jest częstszym zjawiskiem u osób powyżej 60. roku życia.

Ponadto istnieją inne czynniki ryzyka związane z rozwojem zaćmy, takie jak:

 • Cukrzyca - osoby z cukrzycą są bardziej narażone na rozwinięcie zaćmy.
 • Palenie tytoniu - palenie tytoniu zwiększa ryzyko zaćmy.
 • Ekspozycja na promieniowanie UV - długotrwała ekspozycja na szkodliwe promieniowanie UV może przyczynić się do rozwoju zaćmy.
 • Nadużywanie alkoholu - wysokie spożycie alkoholu może zwiększać ryzyko zaćmy.
 • Niektóre choroby i leki - niektóre choroby, takie jak choroba oczu związaną z wiekiem (AMD), a także niektóre leki, mogą zwiększać ryzyko zaćmy.

Warto pamiętać, że choć starsze osoby są bardziej narażone na zaćmę, to choroba może wystąpić u osób w różnym wieku. Regularne badania okulistyczne i prowadzenie zdrowego stylu życia mogą pomóc w minimalizowaniu ryzyka rozwoju zaćmy oraz w wczesnym jej wykrywaniu i leczeniu.

 Źródło: niezależna.pl

 

#Zaćma #soczewka #pogorszenie wzroku. #Ochrona przed promieniowaniem UV #badania okulistyczne

MaŁu
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo