Dieta szpitalna do poprawy! Szykują się spore zmiany

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że prace nad projektem rozporządzenia dotyczącego żywienia w szpitalach zostaną wznowione po uwzględnieniu niezbędnych zmian. Wcześniejsze doniesienia o wstrzymaniu prac zostały zdementowane. Niedożywienie i nieprawidłowo zbilansowana dieta mogą negatywnie wpływać na proces leczenia i rekonwalescencję pacjentów, co prowadzi do wydłużenia czasu hospitalizacji oraz zwiększenia kosztów opieki medycznej.

Karolina Grabowska
pexels.coml

Według danych Polskiego Towarzystwa Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu (POLSPEN), ponad 30% pacjentów szpitalnych cierpi na niedożywienie, a aż 80% pacjentów nie otrzymuje zalecanej terapii żywieniowej. Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej zwraca uwagę na niedobory witamin i składników mineralnych u wielu pacjentów hospitalizowanych.

Projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie żywienia w szpitalach został przygotowany w 2022 roku. Dokument określa rodzaje diet, w tym wprowadzenie 15 diet i 9 ich modyfikacji, oraz rekomendowane i przeciwwskazane składniki żywności stosowane w poszczególnych rodzajach diet. Określa również wartość odżywczą i energetyczną stosowanych diet szpitalnych.

Ministerstwo Zdrowia wyjaśniło, że prace nad projektem zostały wstrzymane w wyniku uwagi zgłoszonej przez Rządowe Centrum Legislacji, dotyczącej konieczności modyfikacji upoważnienia ustawowego do wydania aktu wykonawczego. Obecnie trwa proces legislacyjny, który uwzględnia tę zmianę. Po zatwierdzeniu nowej wersji, prace nad projektem rozporządzenia zostaną wznowione.

Ministerstwo zaznaczyło, że od lipca 2022 roku trwają również prace nad wymaganiami dotyczącymi żywienia dzieci i młodzieży, kobiet w ciąży oraz karmiących piersią. Prace są prowadzone we współpracy z Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego PZH-Państwowym Instytutem Badawczym, Instytutem "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" oraz Instytutem Matki i Dziecka. Opracowane wymagania zostaną włączone do projektu rozporządzenia dotyczącego żywienia w szpitalach.

 Źródło: Niezalezna.pl, PAP

 

MaŁu
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo