PiS wystąpi o kontrolę NIK i CBA dotyczącą sprzedaży przez samorząd woj. małopolskiego spółki Małopolska Sieć Szerokopasmowa - poinformowali dziś posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Rozważają także skierowanie zawiadomienia do prokuratury. O sprawie pisze najnowsza "Gazeta Polska".

Posłowie PiS na konferencji prasowej w Sejmie odnieśli się do środowej publikacji "Gazety Polskiej" (jak się dziś dowiedzieliśmy - jako pierwszy temat Małopolskiej Sieci Szerokopasmowej opisał kilka miesięcy temu Witold Gadowski w papierowym wydaniu tygodnika "W Sieci").

Jak pisze "GP" - spółkę Małopolska Sieć Szerokopasmowa, powołaną przez samorząd województwa małopolskiego, przejęła firma Hyperion, z którą związani są m.in. syn Lwa Rywina Marcin (mający zarzuty korupcyjne) i były szef Biura Śledczego SB Wiktor Fonfara. Prezesem firmy jest Tomasz Szczypiński - w latach 2005-2007 poseł Platformy Obywatelskiej (w 2007 r. bezskutecznie próbował dostać się do sejmu z list PO). W grudniu 2006 r. prokuratura złożyła wniosek o uchylenie mu immunitetu parlamentarnego w związku ze śledztwem toczącym się w sprawie zakupu przez miasto dwóch działek, w czasie gdy był on wiceprezydentem Krakowa (1998-2001). Kilka miesięcy później śledczy postawili mu zarzuty niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień w tej sprawie, a także przyjęcia 120 tys. zł łapówki. Szczypiński stanął przed sądem, a proces - jak sprawdziła "GP" w krakowskiej prokuraturze - toczy się do tej pory.

MSS została sprzedana za 2,6 mln zł, choć dzień przed transakcją zarząd województwa małopolskiego podjął uchwałę o przyznaniu jej aż 64 mln zł dofinansowania. O decyzji wiedział wojewoda małopolski Jerzy Miller z PO (wcześniej szef MSW i tzw. komisji Millera), któremu zarząd województwa zgodnie z przepisami w ciągu 7 dni przedkłada podjęte uchwały.

Już w sierpniu 2013 r. kontrolowana przez Hyperiona MSS zawarła umowy na „zaprojektowanie i wykonanie pasywnej infrastruktury sieci szerokopasmowej oraz dostawę sprzętu aktywnego wraz z montażem w ramach projektu «Małopolska Sieć Szerokopasmowa». Jednym z dwóch wykonawców sieci została firma MGGP - założona przez byłego ministra skarbu z PO Aleksandra Grada. I choć polityk nie ma już w MGGP żadnych udziałów, to prezesem tej spółki jest jego wieloletni kolega Franciszek Gryboś, a wiceprezesem żona - Małgorzata Grad. Zdominowany przez PO zarząd województwa małopolskiego sprzedał więc MSS firmie byłego posła Platformy, a ten (już jako nowy szef MSS) podpisał umowę na wykonawstwo ze spółką żony innego polityka PO. - Tomasz Szczypiński i Aleksander Grad to dobrzy znajomi. W latach 2006-2007 razem zasiadali z ramienia PO w sejmowej komisji śledczej ds. banków i systemu bankowego - mówi informator „GP”. Szczypiński nie odpowiedział tygodnikowi na pytanie, czy zna osobiście Aleksandra Grada.

Sprzedaż Małopolskiej Sieci Szerokopasmowej firmie, z którą związane są osoby z poważnymi zarzutami, a także były wysoki oficer SB, budzi poważne wątpliwości. Ale niepokoi także co innego. 5 listopada 2013 r. serwis internetowy zaufanatrzeciastrona.pl (a za nim m.in. interia.pl) specjalizujący się w informowaniu o atakach hakerskich i bezpieczeństwie internetowym napisał: „W sieci pojawił się plik, zawierający szczegółowe dane ponad 400 tysięcy abonentów polskiej firmy telekomunikacyjnej Hyperion. Ujawniono nie tylko imiona, nazwiska, adresy czy numery telefonów, ale także numery PESEL, hasła i numery rachunków. [...] Wspomniany plik o rozmiarze 190 MB zawiera ponad 400 tysięcy wierszy z danymi abonentów”. Firma Hyperion - mimo pytań nadesłanych przez serwis - nie odniosła się do tej sprawy. 

Jak pisze "GP" - wiele wskazuje na to, że przejęcie przez Hyperion spółki MSS - której dzień przed sprzedażą województwo małopolskie zagwarantowało 64-milionowe dofinansowanie - było ratunkiem dla MNI, głównego akcjonariusza Hyperiona. W 2012 r. Telekomunikacja Polska SA złożyła bowiem w sądzie pozew w sprawie zapłaty kwoty 59 mln zł (wraz z odsetkami) z tytułu "szkody wyrządzonej TP SA przez MNI Telecom czynem niedozwolonym". „W związku z zablokowaniem rachunku rozważany był wniosek o ogłoszenie upadłości MNI Telecom” - informowała Polska Agencja Prasowa. Po tym jednak, jak Hyperion przejął kontrolę nad Małopolską Siecią Szerokopasmową, MNI otrzymało informację o złożeniu przez pełnomocnika TP SA wniosku o umorzenie postępowania prowadzonego przez komornika. "W wyniku umorzenia postępowania zabezpieczającego nastąpiło zwolnienie rachunku bankowego MNI Telecom, a spółki z Grupy MNI powróciły do relacji biznesowych z TPSA" - ogłosiła spółka MNI. A w komunikacie giełdowym dodała: "Tym samym kończy się dla MNI Telecom najtrudniejszy okres w historii jej działalności". Już we wrześniu 2013 r. Małopolska Sieć Szerokopasmowa podpisała z TP SA umowę ramową o dostęp do kanalizacji kablowej.

Według posłów PiS z Małopolski Andrzeja Adamczyka, Andrzeja Dudy, Ryszarda Terleckiego i Edwarda Czesaka ta sprawa jest "bulwersująca, dramatyczna" i nie można nad nią "przejść do porządku dziennego".

"Będziemy wnosili zdecydowanie o przeprowadzenie postępowania weryfikacyjnego przez Najwyższą Izbę Kontroli. Rozważamy także kwestię złożenia zawiadomienia do prokuratury. Przyczyn, które uzasadniają podjęcie czynności kontrolnych jest cały szereg: od przebiegu procesu spółki i jej nagłego dofinansowania, poprzez kwestie personalne" - zapowiedział Duda.

Poinformował też, że radni PiS z małopolskiego sejmiku będą domagać się zwołania nadzwyczajnej sesji, aby zarząd województwa wytłumaczył się ze swoich decyji.

"Osłoną dla korupcji jest odbywająca się rekonstrukcja rządu. Tego typu spraw jest więcej. Ta sprawa musi być rzetelnie zbadana" - dodał Duda.

Terlecki podkreślił, że sprawa jest kolejnym powodem do dymisji wojewody małopolskiego Jerzego Millera.