Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Ciekawostki turystyczne: Pałac w Piekarach

Pałac znajduje się w powiecie krakowskim, w gminie Liszki, w Piekarach. Obecny pałac wybudowano w latach 1857–1865 na miejscu wcześniejszego dworu należącego do rodziny Żeleńskich. Budynek jest wzniesiony we stylu włoskiego neogotyku z elementami neorenesansu.

Zespół pałacowy, Piekary
Piotrekwas; creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0

Majątek po matce Antoninie z Żeleńskich odziedziczył Alfred Milieski i wybudował XIX-wieczny zespół pałacowo-parkowy według projektu profesora budownictwa w Krakowskim Instytucie Technicznym - Filipa Pokutyńskiego. Oprócz głównego budynku powstawały jednocześnie inne zabudowania folwarczne oraz park w stylu romantycznym.

Rezydencja w Piekarach od początku wzbudzała podziw była nazwana „ozdobą okolicy”. Pałac ma kilka małych wieżyczek, które są elementami architektonicznymi i jedną ośmioboczną wieżę widokową do której można było wejść z każdej kondygnacji budynku. Pierwsi właściciele w tej wieży trzymali najcenniejsze przedmioty i kosztowności. 

W 1934 Witold Milieski mając olbrzymie długi sprzedał majątek rodzinie Braunów. W latach II wojny światowej pałac był siedzibą władz niemieckich, na mocy reformy rolnej z 1944 po wojnie majątek Braunów upaństwowiono pierwotnie mieściła się w pałacu szkoła, a później szpital.

W 1995 gmina Liszki sprzedała pałac osobom prywatnym z naruszeniem jak się okazało prawa, spadkobiercy poprzednich właścicieli rodzina Braunów zaskarżyła tę decyzję do sądu toczy się ona przed sadem w Krakowie do dziś.

Obiekt wraz z zabudowaniami dworskimi pozostałościami spichlerza i oranżerii i parkiem wpisany został do rejestru zabytków.

Obecnie park otaczający pałac jest rozrośnięty i zdziczały, posiada staw oraz łąkę od południa otacza go aleja kasztanowa, z pozostałych stron grupa dębów. Liczne drzewa w parku to starodrzew.

 



Źródło: niezalezna.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
ps
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo