Monitoring emerytów w Portugalii

Espinho jest pierwszym w Portugalii miastem monitorującym zdrowie osób w podeszłym wieku na odległość.

Miasto Espinho/ portal.cm-espinho.pt/
Espinho jest pierwszym w Portugalii miastem monitorującym zdrowie osób w podeszłym wieku na odległość. Ich samopoczucie - za pomocą specjalnych pasków - monitorują urzędnicy ratusza, oddalonego od samotnych mieszkańców o co najmniej kilka kilometrów.

Jak poinformował burmistrz Espinho Pinto Moreira, władze portugalskiej gminy nabyły już 50 pasków wyposażonych w elektroniczne chipy, które emitują elektroniczne sygnały o stanie zdrowia emerytowanych mieszkańców gminy. Noszone na biodrach paski są sprzężone z programem komputerowym, który odczytuje dane ich użytkowników i w razie pogorszenia się ich zdrowia informuje pracowników gminy.

Porozumieliśmy się już z kierownictwem szpitala miejskiego w Gaii, który udostępni swoje zespoły lekarskie w sytuacji, gdyby ktoś z naszych monitorowanych mieszkańców wymagał nagłej pomocy - powiedział Pinto Moreira.

Samorządowiec ujawnił, że po kilku miesiącach testów gmina w Espinho zamierza nabyć dodatkowe paski z chipem, które jeszcze w 2014 r. mogą zostać rozdzielone wśród innych samotnych emerytów.

Elektroniczne akcesoria, których zakup został dofinansowany z europejskiego Funduszu Społecznego, pozwalają kontrolować zmiany masy ciała, a także pracę serca. Dane o stwierdzeniu zaburzeń użytkownika paska wyświetlane są na komputerze i zobowiązują urzędników gminnych do szybkiego udania się do domu emeryta. W nagłych przypadkach zawiadamiany jest zespół medyczny ze szpitala w Gaii.

Naszym celem jest objęcie monitoringiem wszystkich samotnie mieszkających emerytów naszej gminy, zapobieganie wypadkom z ich udziałem, przedwczesnym zgonom, a także poczuciu osamotnienia. Chcemy jednocześnie zapewnić ich bliskim oraz miejskim urzędnikom komfort psychiczny - wyjaśnił Pinto Moreira.

Burmistrz położonego w północnej części kraju miasta ujawnił, że z uwagi na fakt, że Espinho jest pierwszą gminą korzystającą w Portugalii z tak zaawansowanej technologii, jej producent, spółka Increased Time, zagwarantowała zniżki przy kolejnych zamówieniach na paski z chipem.

W pierwszej, testowej fazie projektu do grudnia br. 50 mieszkańców naszej gminy otrzyma urządzenia bezpłatnie - poinformował burmistrz Espinho.

 

Źródło: PAP,niezalezna.pl

sp
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo