Kibic w areszcie, Biedroń bezkarny

Maciej Marosz

Dziennikarz \"Gazety Polskiej\" i \"Gazety Polskiej Codziennie\".

Kontakt z autorem

Wojciech Mucha

Dziennikarz, reporter i publicysta mediów związanych ze Strefą Wolnego Słowa (od 2011 r.).

Kontakt z autorem

  

Trzy miesiące bezwzględnego aresztu – taki wyrok usłyszał uczestnik poniedziałkowego Marszu Niepodległości, którego sąd uznał za winnego słownego znieważenia policjanta. Surowy wyrok ma być przestrogą. Sędzia, który wydał wyrok, od dawna ma jednak problem z wydaniem wyroku na Roberta Biedronia, homoseksualnego posła, który od trzech lat oskarżony jest o podobne przestępstwo.

O nierównym traktowaniu sędziego Krysztofiuka jako pierwsza pisała niezalezna.pl. Do tematu wraca "Codzienna" i opisuje szczegóły sprawy, która wywołała zachwyt salonu.

Mariusz Z. miał w trakcie poniedziałkowego Marszu Niepodległości podejść do policjantów i wykrzyczeć pod ich adresem m.in. obraźliwe słowa. Sprawa trafiła błyskawicznie do Sądu Rejonowego dla Warszawy Śródmieścia, a sędzia Marek Krysztofiuk natychmiast skazał Z. na trzy miesiące bezwzględnego pozbawienia wolności, wypłatę nawiązki oraz pokrycie kosztów procesu. Sam zainteresowany chciał dobrowolnie poddać się karze, proponując dwa tysiące złotych grzywny. Sąd postanowił inaczej.

Podczas uzasadnienia wyroku sędzia Krysztofiuk powiedział: – Jeśli oskarżony nie wie, czym jest patriotyzm, to sąd oskarżonemu przypomni. Patriotyzm jest postawą szacunku, umiłowania do ojczyzny, przedkładania własnych celów dla jej dobra, a także poświęcenia i gotowości do pracy dla jej dobra. To jest patriotyzm, proszę oskarżonego. Natomiast atak na funkcjonariusza policji, który jest przedstawicielem organów władzy w tym kraju, jest zaprzeczeniem postawy patriotycznej, jakiej dopatrywał się u siebie oskarżony.

Sędzia przekonywał, że „zachowania, jakich dopuścił się oskarżony 11 listopada, mają miejsce już od kilku lat”. Jego zdaniem wyroki wydawane do tej pory w podobnych sprawach były zbyt łagodne. Stwierdził, że takie „niezbyt surowe wyroki sądowe” podtrzymywały stan przyzwolenia dla takiego zachowania, jakie zarzucono skazanemu Z. w tym tygodniu w przyspieszonym trybie.

Istotnie. Podobne sprawy trwają latami. Tak jest choćby w wypadku posła Twojego Ruchu, homoseksualnego aktywisty Roberta Biedronia. Jest on oskarżony o pobicie policjanta, a jego sprawa wlecze się od 2010 r. Do sądu trafiła w styczniu tego roku, a jej końca nie widać. Kolejna rozprawa zaplanowana jest na styczeń 2014 r. Prowadzi ją nie kto inny, jak właśnie sędzia Krysztofiuk.

Do zdarzenia miało dojść 11 listopada 2010 r. podczas Marszu Niepodległości. Biedroń brał udział w manifestacji środowisk lewicowych, które próbowały zablokować marsz. Jak napisano w akcie oskarżenia, w czasie szamotaniny z funkcjonariuszami policji, która próbowała rozdzielić dwie walczące grupy, Robert Biedroń miał najpierw chwycić jednego z policjantów i próbować wyrwać mu pałkę, a kiedy to się nie udało, według świadków, uderzył policjanta w twarz.

– Stan tej sprawy nie wróży rychłego zakończenia. Sąd dołączy do niej akta innego postępowania i rozpatrzy wnioski o przesłuchanie kolejnych świadków – dowiedziała się „Codzienna” w sekcji prasowej sądu.

 
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie


Wczytuję komentarze...

Szefowa komisariatu policji Toruń-Śródmieście odwołana. W tle wątek alkoholowej imprezy

/ policja.pl

  

Szefowa Komisariatu Policji Toruń-Śródmieście została odwołana ze stanowiska przez komendanta miejskiego policji w Toruniu - poinformował dzisiaj komendant główny policji gen. insp. Jarosław Szymczyk. W komisariacie miało dojść do imprezy alkoholowej. Sprawę bada biuro kontroli KGP.

Po wydarzeniach w komisariacie Toruń-Śródmieście, gdzie miało dojść do alkoholowej imprezy, podczas której ranny został policjant, szefowa MSWiA Elżbieta Witek w poniedziałek poleciła kontrolę w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. KWP w Bydgoszczy potwierdziła, że prowadzi postępowanie w tej sprawie.

Dziś w TVN24 gen. Szymczyk przekazał, że w poniedziałek do wnikliwego zbadania sprawy skierował funkcjonariuszy biura kontroli Komendy Głównej Policji.

- Wielokrotnie powtarzałem, że nie ma miejsca na patologię w polskiej policji, a szczególnie, kiedy dotyczy to kadry kierowniczej

 - zaznaczył.

- Jeśli te informacje się potwierdzą - bo to chcę podkreślić - te konsekwencje na pewno będą bardzo surowe i osobiście ich dopilnuje

 - dodał.

Komendant poinformował ponadto, że szefowa Komisariatu Policji Toruń-Śródmieście została odwołana ze stanowiska przez komendanta miejskiego policji w Toruniu.

Z informacji przekazywanych w mediach społecznościowych wynika, że Dorota R. - dotychczasowa komendant komisariatu - miała uczestniczyć w imprezie, podczas której spożywano znaczne ilości alkoholu. Jeden z policjantów miał uderzyć o skrzynkę z wężem strażackim przymocowaną do jednej ze ścian i rozbić głowę. Z nieoficjalnych informacji wynika, że rannym policjantem miał być naczelnik sztabu z Komendy Miejskiej Policji w Toruniu. Do rannego miała zostać wezwana karetka pogotowia, ale ten miał reagować agresywnie i nie chcieć pomocy ze strony ratowników.

Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Toruniu Andrzej Kukawski potwierdził w poniedziałek, że prokuratura otrzymała zgłoszenie o uszkodzeniu ciała policjanta na terenie Komisariatu Policji Toruń-Śródmieście.

- Został zgromadzony materiał w tzw. niezbędnym zakresie. W związku z tym, że dotyczy on policjantów zatrudnionych w tym komisariacie przekazaliśmy sprawę do prokuratora regionalnego w Gdańsku z wnioskiem o wskazanie innej prokuratury do prowadzenia tego postępowania

 - przekazał PAP Andrzej Kukawski.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl