Rostowski oszczędza na bezrobotnych

  

Ministerstwo Finansów nie da dodatkowego pół miliarda złotych na aktywizację zawodową rosnącej liczby bezrobotnych, bo – jak twierdzi – musi oszczędzać pieniądze. O konieczności dyscypliny finansowej resort jednak nie pamiętał, kiedy ministrowie wypłacali swoim urzędnikom ponad 100 mln zł nagród - pisze "Gazeta Polska Codziennie".

Szef resortu finansów Jacek Rostowski nie zgadza się na wypłatę dodatkowych 500 mln zł z Funduszu Pracy, na który płacą pracodawcy. O pieniądze prosił minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz. Środki miały być skierowane na aktywizację zawodową osób poszukujących pracy. Chodziło o kursy pozwalające podnieść kwalifikacje lub zmienić zawód czy staże dla absolwentów szkół, którzy wchodzą na rynek pracy.

Pieniądze są szczególnie potrzebne jesienią. – Wszyscy wiedzą, że bezrobocie gwałtownie rośnie w trzecim i czwartym kwartale – podkreśla poseł Adam Lipiński (PiS), który skierował interpelację w sprawie uruchomienia środków z Funduszu Pracy.

Ocenę posła potwierdzają dane Głównego Urzędu Statystycznego. Na koniec września w urzędach pracy było zarejestrowanych 2 mln 83 tys. osób. To znaczy, że liczba bezrobotnych wzrosła w porównaniu z wrześniem ubiegłego roku o ponad 104 tys. osób. Tylko tego jednego miesiąca do pośredniaków w całej Polsce zgłosiło się ponad 2,5 mln bezrobotnych poszukujących zatrudnienia, tj. o prawie 50 tys. więcej niż w sierpniu tego roku. Z danych napływających do GUS u z zakładów pracy wynikało, że sytuacja będzie się pogarszała. Pod koniec września (to ostatnie dane opublikowane przez urząd) pracodawcy przewidywali, że w najbliższym czasie zwolnią ponad 37 tys. osób.

Więcej w dzisiejszej "Gazecie Polskiej Codziennie".
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie


Wczytuję komentarze...

Pierwsze komentarze po zjednoczeniu lewicy. Mocno dostało się Wiośnie: "Zatoczyli koło"

Robert Biedroń / fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Dzisiaj władze Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Wiosny zdecydowały o zjednoczeniu partii pod wspólną nazwą - Nowa Lewica. Radosław Fogiel, zastępca rzecznika Prawa i Sprawiedliwości, ocenia, że zjednoczenie jest znakiem rezygnacji członków Wiosny z ambicji tworzenia partii lewicowej od postaw. - Część działaczy Wiosny zresztą zatoczyła koło, ponieważ wyszli z SLD, żeby tworzyć Wiosnę, i teraz wrócili do macierzy - zaznaczył.

W sobotę liderzy: SLD - Włodzimierz Czarzasty oraz Wiosny - Robert Biedroń poinformowali, że ich ugrupowania połączą się w jedno - Nową Lewicę.

Fogiel ocenił, że od dłuższego czasu było widać, że to połączenie jest nieuniknione.

- Sam fakt, że po ambitnym starcie czy bronieniu się przez jakiś czas od afiliacji z SLD, i Wiosna, i Lewica Razem wystartowały z SLD we wspólnym komitecie wyborczym, już było pierwszym zwiastunem takiego kierunku działań - powiedział zastępca rzecznika PiS.

- Widać przede wszystkim, że członkowie Wiosny zrezygnowali z ambicji tworzenia od podstaw partii lewicowej. Być może zabrakło determinacji i chęci do pracy. Część działaczy Wiosny z resztą zatoczyła koło, ponieważ wyszli z SLD, żeby tworzyć Wiosnę i teraz wrócili do macierzy

 - dodał.

Według Fogla połączenie tych dwóch ugrupowań nie wpłynie w istotny sposób na polską scenę polityczną.

- Nie sądzę, żeby w jakiś istotny sposób zmieniło to polską scenę polityczną. Może jedynie wpłynąć na działaczy obu partii, którzy teraz rozpoczną wewnętrzne przepychanki o władzę we wspólnej partii

 - mówił zastępca rzecznika PiS.

Nowa partia - Nowa Lewica, jak zapowiedział Czarzasty, ostatecznie sformalizuje swoje struktury po zarejestrowanie statutu przez sąd i wówczas nastąpi wybór władz nowej formacji. Nowa Lewica - zgodnie z zapowiedzią szefa SLD - będzie miała na poziomie władz krajowych i wojewódzkich dwóch przewodniczących - jedną z SLD i jednego z Wiosny.

W wyborach do parlamentu jesienią 2019 r. SLD, Wiosna oraz Lewica Razem wystartowały w jednym komitecie wyborczym - jako KWW SLD

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl