Prawicowe partie faworytami wyborów parlamentarnych w Finlandii

W niedzielnych wyborach parlamentarnych w Finlandii zapewne zwycięży, ale z minimalną przewagą, jedna z dwóch partii prawicowych. Socjaldemokraci premier Sanny Marin – według sondaży – muszą atakować z trzeciej pozycji. Jeśli wygra nacjonalistyczna partia Finowie, to będzie „uszczerbek” dla reputacji kraju – komentuje miejscowa prasa.

zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

Wygrana Finów (PS), partii znanej z antyunijnej i antyimigranckiej retoryki, „uczyniłaby z Finlandii zupełnie inny kraj”, o którym dzięki medialności premier Marin i wejściu do NATO mówi się obecnie więcej w świecie – pisze dziennik „Helsingin Sanomat”.

Obywatele będą wybierać między ograniczeniem wydatków budżetowych, a utrzymaniem tzw. państwa dobrobytu. Typowany na nowego premiera Petteri Orpo, lider liberalno-konserwatywnej Koalicji Narodowej (KOK) i były minister finansów, to przedstawiciel „starej dobrej szkoły cięć” w gospodarce.

Socjaldemokraci z SDP, rządzący „od kryzysu do kryzysu” (pandemii Covid-19, fali inflacji i rosyjskiej inwazji na Ukrainę) i których o gigantyczne zadłużenie oskarża opozycja, chcą wyższymi kosztami obciążyć przedsiębiorców i bardziej opodatkować zamożnych. „Nasza i ich (SDP) polityka gospodarcza jest jak dzień i noc” – twierdzi Orpo.

PS z kolei chce obniżyć VAT i uzależnić prawo do zasiłków od obywatelstwa.

Politycy nie spierają się już o politykę bezpieczeństwa. Tuż przed wyborami parlament zgodził się na przystąpienie Finlandii do Sojuszu Północnoatlantyckiego i w końcówce kampanii, w związku ze zbliżającym się formalnym ogłoszeniem członkostwa, flagi i emblematy NATO stały się dla niektórych kandydatów na deputowanych towarem pierwszej potrzeby, a popyt na nie stale rośnie.

W sobotę, w ostatnim dniu kampanii, aktywnie agitowano m.in. w kurortach zimowych, które ze względu na wyjątkowo doskonałe warunki do biegania na nartach, szczególnie jak na początek kwietnia, były tłumnie oblegane przez Finów.

Przewiduje się, że dla ostatecznego zwycięstwa i prawa do formowania rządu rozstrzygające będzie kilka lub kilkanaście tysięcy głosów. Podobnie było cztery lata temu, gdy SDP wygrała z PS, zdobywając o 0,2 pkt proc. więcej. Według ostatniego sondażu KOK może zebrać 19,8 proc. głosów; PS - 19,5 proc., a SDP - 18,7 proc.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#prawica #nacjonaliści #Finlandia #Finowie #wybory

mt
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo