Co zrobi HGW? Architekci zmiażdżyli pomysł biurowca na warszawskiej Starówce

Korekta projektu, rozpisanie nowego projektu albo rezygnacja z budowy – takie propozycje padły podczas czwartkowej dyskusji na temat skandalicznej budowy biurowca w bliskim sąsiedztwie Starego

Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska
Korekta projektu, rozpisanie nowego projektu albo rezygnacja z budowy – takie propozycje padły podczas czwartkowej dyskusji na temat skandalicznej budowy biurowca w bliskim sąsiedztwie Starego Miasta w Warszawie. Niestety, jak na razie Hanna Gronkiewicz-Waltz nie wstrzymała barbarzyńskich działań dewelopera.

Dyskusja został zorganizowana przez Koło Krytyki Oddziału Warszawskie Stowarzyszenia Architektów Rzeczpospolitej Polskiej. Wzięli w niej udział architekci, prof. Jeremi T. Królikowski, prof. Jacek Damięcki, dr Barbara Jezierska oraz Michał Krasucki, prezes warszawskiego Towarzystwa Ochrony na Zabytkami. Spotkanie było poświęcone kontrowersjom związanym z budową biurowca w sąsiedztwie Starego Miasta w Warszawie.

Biurowiec ma zostać zrealizowany przez spółkę Senatorska Investment na działce przy pl. Zamkowym. Na potrzeby inwestycji ma zostać wyburzona kamienica przy ul. Podwale 1. Wybudowanie w jej miejsce znacznie szerszego, dłuższego i wyższego biurowca - postmodernistycznego klocka, który będzie zasłaniał widok na Pałac Biskupów Krakowskich i Pałac Branickich - nieodwracalnie oszpeci Stare Miasto. Portal niezalezna.pl poinformował kilka tygodni temu o całej sprawie UNESCO, które ma patronat nad Starówką - niedługo do Warszawy mają przylecieć eksperci z Paryża, którzy mogą podjąć decyzję o wykreśleniu historycznego centrum Warszawy z prestiżowej Listy Światowego Dziedzictwa.

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz zleciła kontrolę w sprawie biurowca. Do dymisji podała się naczelnik śródmiejskiego wydziału architektury Jolanta Zdziech-Naperty, która wydała zgodę na inwestycję, choć nad jej projektem pracował jej syn.

Dr Barbara Jezierska krytycznie oceniła projekt biurowca. „To jest marna, przeciętna architektura. Fatalny dach, ogromne witryny na parterze, które robią z tego budynku centrum handlowe" – powiedziała Jezierska.

Dodała, że „organizacje samorządowe, społeczne, które zajmują się ochroną zabytków, powinny wystąpić o unieważnienie decyzji budowy biurowca”. „Trzeba się zastanowić, w jaki sposób zmusić Ratusz do tego, żeby sam z urzędu uchylił swoją decyzję, a w następnej kolejności należałoby przystąpić do zlecenia nowego projektu” – zaznaczyła Jezierska.

Michał Krasucki powiedział, że sytuacja z biurowcem na Starym Mieście wskazuje na brak polityki konserwatorskiej dla tego terenu. Według zaś prof. Jacka Damięckiego należy „wymusić” na autorach projektu jego zmianę.

Z kolei prof. Jeremi T. Królikowski podkreślił, że „błąd nastąpił na poziomie stołecznego konserwatora zabytków”. „Konserwator zabytków powinien wydać bardzo precyzyjne wytyczne, dotyczące kształtu bryły budynku, materiałów, z które powinien zostać zbudowany, kształtu dachu, kolorystki, kształtu okien” – zaznaczył Królikowski.

Jego zdaniem przy projektowaniu zabudowy w tym miejscu należy zadbać o „jakość architektury”. „Najważniejszym celem jest to, aby w tym miejscu powstała dobra architektura. Tutaj nie może nic lepszego powstać niż architektura, która nawiązuje do architektury warszawskiej, ale to musi być wynik bardzo starannych studiów” – dodał Królikowski. Jego zdaniem należy także rozważyć pomysł, aby w tym miejsce nic nie stawiać. 

Tak wygląda kamienica przeznaczona do rozbiórki:Na jej miejscu stanie biurowiec. Jest tak wysoki, szeroki i długi, że zasłoni Pałac Biskupów Krakowskich i Pałac Branickich:

 


Źródło: PAP,niezalezna.pl

wg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo