Menopauza – wszystko co musisz wiedzieć jak sobie poradzić

Menopauza to naturalny etap w życiu kobiety, który polega na zakończeniu okresów menstruacyjnych i ustaniu produkcji żeńskich hormonów płciowych, estrogenów i progesteronu. Objawy menopauzy mogą być różne i indywidualne dla każdej kobiety. Najczęstsze to uderzenia gorąca, nadmierne pocenie się, problemy z zasypianiem, zmniejszenie libido, suchość pochwy oraz zaburzenia nastroju. W celu złagodzenia objawów menopauzy można stosować różne metody, takie jak hormonalna terapia zastępcza, naturalne suplementy, terapię behawioralną lub zmianę stylu życia, w tym zdrową dietę i regularną aktywność fizyczną. Regularne badania profilaktyczne i wizyty u ginekologa są ważne dla zdrowia kobiet w okresie menopauzy.

Zdjęcie dodane przez Vlada Karpovich/pexels

Objawy menopauzy - co trzeba wiedzieć?

Menopauza to naturalny proces, który zazwyczaj występuje u kobiet między 45 a 55 rokiem życia. Oznacza to koniec okresu płodności i zaprzestanie miesiączkowania. Objawy menopauzy mogą być różne u każdej kobiety.

Uderzenia gorąca - uczucie nagłego ciepła, które obejmuje twarz, szyję i klatkę piersiową, często towarzyszy mu zwiększone pocenie się i uczucie zmęczenia.
Zaburzenia snu - problemy z zasypianiem i snem spowodowane przez uderzenia gorąca i wahania hormonalne.
Suchość pochwy - spadek produkcji hormonów wpływa na wilgotność pochwy i może prowadzić do bólu podczas stosunku.
Zmiany nastroju - zmienność nastroju, drażliwość, lęk i depresja 

Uderzenia gorąca w menopauzie - jak sobie z nimi radzić?

Uderzenia gorąca są jednym z najczęstszych i najbardziej dokuczliwych objawów menopauzy. 

Oto kilka sposobów, jak sobie z nimi radzić:

 • Unikaj gorących napojów i potraw, które mogą wywoływać uderzenia gorąca, takich jak alkohol, kawa, herbata, pikantne jedzenie i słodycze.
 • Nosić ubrania z naturalnych materiałów, takich jak bawełna, które pozwalają skórze oddychać i unikają syntetycznych tkanin, które mogą przyczynić się do podrażnień skóry.
 • Wybierz odpowiednie pościel i materace, które pozwalają skórze oddychać i utrzymują odpowiednią temperaturę ciała.
 • Ćwicz regularnie, aby utrzymać dobrą kondycję fizyczną i psychiczną.
 • Unikaj stresujących sytuacji, a jeśli to możliwe, poszukaj sposobów na relaks, takich jak joga, medytacja lub aromaterapia.
 • Rozważ leczenie hormonalne lub terapię zastępczą, ale tylko po konsultacji z lekarzem.

Pamiętaj, że uderzenia gorąca są naturalnym objawem menopauzy i mogą trwać od kilku miesięcy do kilku lat. W przypadku ciężkich i częstych uderzeń gorąca należy skonsultować się z lekarzem, który może zaproponować bardziej zaawansowane metody leczenia.

Zmiany nastroju w menopauzie - jak sobie z nimi poradzić?

Zmiany nastroju są częstym objawem menopauzy i mogą obejmować drażliwość, depresję, lęk, nadmierną nerwowość i zmęczenie emocjonalne. 

Oto kilka sposobów, jak sobie z nimi poradzić:

 • Regularne ćwiczenia fizyczne, takie jak jogging, joga lub pływanie, mogą pomóc w redukcji stresu i poprawie samopoczucia.
 • Znajdź czas dla siebie i robić to, co sprawia Ci przyjemność. To może być czytanie książki, słuchanie muzyki lub spotkanie z przyjaciółmi.
 • Zadbaj o odpowiednią dietę i unikaj spożywania dużych ilości kofeiny, alkoholu i innych substancji, które mogą wpływać na Twoje samopoczucie.
 • Rozważ zastosowanie terapii psychologicznej, takiej jak terapia behawioralna lub terapia poznawczo-behawioralna.
 • Rozważ naturalne metody leczenia, takie jak ziołowe suplementy, które mogą pomóc w redukcji objawów menopauzy.
 • Otwórz się na rozmowę z przyjaciółmi lub rodziną o swoich emocjach i uczuciach. Może to pomóc Ci zrozumieć, co się dzieje i jak sobie radzić.

Pamiętaj, że zmiany nastroju w menopauzie są naturalnym objawem procesu starzenia się organizmu i nie ma powodu, by się nimi martwić. W przypadku ciężkich i trudnych do opanowania objawów należy skonsultować się z lekarzem, który może zalecić bardziej zaawansowane metody leczenia.

Problemy ze snem w menopauzie

Problemy ze snem są jednym z najczęstszych objawów menopauzy.

 • Utrzymuj regularny harmonogram snu, wstawaj i kładź się o stałych porach każdego dnia.
 • Ogranicz spożywanie kofeiny i alkoholu, szczególnie w godzinach wieczornych, gdyż mogą one wpływać na jakość snu.
 • Wybierz odpowiednie pościel i materace, które pozwalają skórze oddychać i utrzymują odpowiednią temperaturę ciała.
 • Unikaj spożywania ciężkich posiłków wieczorem, szczególnie tuż przed snem.
 • Odpocznij przed snem, np. przez lekkie czytanie książki, medytację lub słuchanie relaksacyjnej muzyki.
 • Rozważ naturalne metody, takie jak ziołowe suplementy, które mogą pomóc w poprawie jakości snu.
 • Rozważ terapię hormonalną lub terapię zastępczą, ale tylko po konsultacji z lekarzem.

Pamiętaj, że problemy ze snem w menopauzie są naturalnym objawem i mogą trwać od kilku miesięcy do kilku lat. W przypadku ciężkich i częstych problemów ze snem należy skonsultować się z lekarzem, który może zaproponować bardziej zaawansowane metody leczenia.

Hormonalna terapia zastępcza w menopauzie 

Hormonalna terapia zastępcza (HTZ) jest jednym z najskuteczniejszych sposobów leczenia objawów menopauzy, takich jak uderzenia gorąca, problemy ze snem i zmiany nastroju. 

 • HTZ polega na podawaniu estrogenów i progestagenów w celu zastąpienia hormonów, których organizm kobiety przestaje wytwarzać po menopauzie.
 • HTZ może być podawana w postaci tabletek doustnych, plastrów skórnych, kremów, żeli i zastrzyków.
 • HTZ jest skuteczna w redukcji objawów menopauzy, ale może również zwiększać ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, raka piersi i choroby zakrzepowo-zatorowej.
 • W związku z tym HTZ powinna być stosowana tylko przez krótki okresie w przypadku ciężkich objawów menopauzy.
 • HTZ może również wpływać na wyniki badań laboratoryjnych, takie jak poziom glukozy we krwi i cholesterolu, więc należy regularnie monitorować swoje zdrowie.
 • Przed rozpoczęciem HTZ należy skonsultować się z lekarzem, który oceni ryzyko i korzyści stosowania tej terapii, w oparciu o indywidualny stan zdrowia pacjentki.

Pamiętaj, że hormonalna terapia zastępcza jest jednym z wielu sposobów leczenia objawów menopauzy i powinna być stosowana tylko po dokładnej konsultacji z lekarzem.

 Źródło: niezalezna.pl

 

#menopazua #objawy menopauzy #problem ze snem w menopauzie #naturalne leczenie

Mariola Łukawska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo