Przed 11 Listopada. Policja spodziewa się ataków terrorystycznych

Polska policja współpracuje z Interpolem i służbami innych krajów ws. zabezpieczenia szczytu klimatycznego przed atakami terrorystycznymi.

Thomas Gray/SXC
Polska policja współpracuje z Interpolem i służbami innych krajów ws. zabezpieczenia szczytu klimatycznego przed atakami terrorystycznymi. Na mocy zarządzenia premiera Donalda Tuska w dniu Święta Niepodległości na ulicach pojawi się również wojsko. Z kolei minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz zapewnia, że wszystko jest pod kontrolą.

Komendant główny policji nadinsp. Marek Działoszyński ogłosił wczoraj zwiększoną mobilizację sił podczas zabezpieczenia obchodów Święta Niepodległości, szczytu klimatycznego i towarzyszących im demonstracji. Do stolicy mają być ściągnięte dodatkowe siły – prawie 3 tys. policjantów. Szef formacji zapowiedział, że antyterrorystyczne zabezpieczenie szczytu będzie wymagało współpracy z innymi służbami, a współdziałanie ze Strażą Graniczną i służbami innych państw będzie potrzebne, by nie wpuścić do kraju osób niepożądanych.

Jak przekonuje podinsp. Krzysztof Hajdas z wydziału prasowego Komendy Głównej Policji, jest to standardowe działanie służb. – Zawsze tam, gdzie występuje nawet najmniej prawdopodobne zagrożenie, potrzebna jest współpraca ze wszystkimi służbami polskimi i zagranicznymi – powiedział „Codziennej”. Z kolei minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz zapewnia, że nie ma żadnego zagrożenia. – Każde z tych wydarzeń i wyzwań jesteśmy w stanie opanować i poradzić sobie z nimi – powiedział wczoraj minister. Podobnego zdania jest minister środowiska Marcin Korolec: – Jesteśmy bardzo dobrze przygotowani i zorganizowani.

– Ekipa rządowa zachowuje się jak uczniowie czarnoksiężnika, którzy wywołują czary, a potem nie mogą nad tym zapanować. Uruchamiają wtedy działania nadzwyczajne, nieakceptowalne dla opinii publicznej i narażające państwo na dodatkowe koszty – komentował Jerzy Polaczek (PiS) z komisji spraw wewnętrznych. W jego ocenie działania te prowadzone są z pełną świadomością i polegają na obarczeniu opozycji odpowiedzialnością za potencjalne zagrożenia. – Rząd Donalda Tuska nie ma zdolności do oceny i zarządzania ryzykiem. Sam fakt, że 11 listopada Polska będzie państwem, w którym wprowadza się czasowe kontrole graniczne, jest tego symbolicznym przykładem – dodał Polaczek.

Zdaniem gen. Romana Polki, byłego szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, ignorancja ministra Sienkiewicza idąca w parze ze zbyt dużą pewnością siebie jest niebezpieczna. – Powszechne zapowiedzi, że zwyciężymy, będziemy walczyli z terrorystami, nie są dobre – mówi. – Profesjonaliści starają się działać po cichu, skutecznie. Taki przerost formy nad treścią i propagandy nad rzeczywistymi działaniami napawa niepokojem – dodał Polko.
 


Wiceszef MSW o 11.11 i szczycie ONZ: priorytetem bezpieczeństwo

Podstawowym celem MSW podczas obchodów 11 listopada oraz szczytu klimatycznego ONZ w Warszawie będzie zapewnienie współpracy służb, gwarantującej bezpieczeństwo i porządek publiczny - podkreślił dziś w Sejmie wiceszef MSW Marcin Jabłoński.

Nadzorujący policję wiceminister odpowiadał na pytania posłów PiS dotyczące przygotowań służb do nadchodzących wydarzeń. Poinformował, że komendant główny policji nadinsp. Marek Działoszyński powołał specjalny zespół operacyjny, a w MSW działa specjalna grupa robocza. - Przygotowania zostały przeprowadzone we właściwy sposób - powiedział Jabłoński.

Powtórzył, że w związku z konferencją klimatyczną, od 8 do 23 listopada zostaną przywrócone kontrole na granicach Polski z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą oraz na przejściach morskich i lotniczych. Dodatkowo na 11-22 listopada rząd skierował do pomocy policji Żandarmerię Wojskową.

- U podstaw podjęcia tego typu decyzji stała potrzeba przeciwdziałania wjazdowi do Polski osób, które mogą zakłócić porządek publiczny lub w inny sposób stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa na czas planowanych wydarzeń - powiedział Jabłoński.

Przypomniał, że w środę w Policyjnym Centrum Dowodzenia w podwarszawskim Legionowie odbyła się odprawa ministra spraw wewnętrznych Bartłomieja Sienkiewicza z szefami służb podległych MSW. Podczas spotkania przedstawiono stan przygotowań związanych z demonstracjami planowanymi na 11 listopada i szczytem ONZ. Działania służb prowadzone są pod kryptonimem "Klimat".

 Źródło: PAP,niezalezna.pl,Gazeta Polska Codziennie

 

Dorota Łomicka
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo