Pożar krakowskiego archiwum. Kolejne zarzuty

Kierownik budowy i inspektor nadzoru inwestorskiego to dwie kolejne osoby, które usłyszały zarzuty w związku z pożarem krakowskiego archiwum miejskiego – poinformował dzisiaj rzecznik prasowy prokuratury okręgowej Janusz Hnatko.

Twitter.com/Kraków (@krakow_pl) [screenshot]

Zarzuty postawione tym osobom, jak wyjaśnił Hnatko, dotyczą procesu inwestycyjnego budowy i oddania obiektu do użytkowania w latach 2017 i 2018. Kierownik budowy i inspektor nadzoru inwestorskiego nie przyznali się do zarzucanych im czynów.

Łącznie w sprawie pożaru archiwum miejskiego zarzuty ma sześć osób. W styczniu zarzuty usłyszeli strażak, pracownicy Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego oraz rzeczoznawca, który wydawał opinię o zabezpieczeniach budynku. Osoby te mogły poświadczać nieprawdę w dokumentacji budowy.

- Postępowanie cały czas trwa. Badamy dokumenty, przesłuchujemy świadków. Analizujemy sprawę od procesu inwestycyjnego, przez budowę, oddanie do użytkowania – mówił rzecznik Prokuratury Okręgowej w Krakowie.

Prokuratura 8 lutego 2021 r. wszczęła śledztwo w sprawie umyślnego spowodowania pożaru zagrażającego mieniu w wielkich rozmiarach, czyli budynkowi archiwum, o bliżej nieustalonej wartości.

Pożar Archiwum Miasta Krakowa wybuchł 6 lutego 2021 wieczorem, a został ugaszony 11 lutego – po blisko 112 godzinach akcji. W kolejnych dniach strażacy dogaszali pogorzelisko. W sumie w działaniach brało udział ponad 800 strażaków, ok. 100 dziennie.

Ogień zniszczył dwie hale, w których miasto przechowywało blisko 20 km bieżących akt. Trzecia z nowoczesnych hal archiwum ocalała – nie była jeszcze oddana do użytku.

Dotychczas do krakowskiego urzędu wróciło ok. 157 metrów bieżących uratowanych akt. Są one porządkowane i ewidencjonowane pod nadzorem konserwatorów papieru.

W archiwum przechowywane były dokumenty, które powstały w urzędzie miasta i podległych mu jednostkach, m.in.: akta osobowe byłych pracowników magistratu, dawne druki meldunkowe; także dokumenty z 72 już zlikwidowanych miejskich jednostek.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo