Zełenski w Ochtyrce: Oddaję cześć kozackiej odwadze

- Oddaję tutaj cześć prawdziwej kozackiej odwadze i niezłomności naszego narodu; mieszkańcy Ochtyrki walczyli o swoje miasto i powstrzymywali oddziały wroga, niwecząc w ten sposób rosyjskie plany wymierzone w Ukrainę - oznajmił dzisiaj ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski, który przebywał z wizytą w Ochtyrce w obwodzie sumskim, w północnej części kraju.

Facebook.com/Володимир Зеленський

Wiosną ubiegłego roku mieszkańcy regionu sumskiego pomagali sobie wzajemnie, zarówno w Ochtyrce, jak też w sąsiednich miastach, miasteczkach i wsiach. Zyskaliśmy w ten sposób możliwość przeżycia wielu kolejnych szczęśliwych wiosen - przyznał prezydent. Nagranie z jego wypowiedzią opublikowano na profilu głowy państwa na Facebooku.

"Ochtyrka doznała znaczących strat. Została ciężko doświadczona ostrzałami wymierzonymi wprost w dzielnice mieszkalne. Rosyjscy terroryści zaatakowali tutaj przedszkole ogniem z wyrzutni rakietowych"

– przypomniał Zełenski.

"Niedaleko stąd przebiega granica Ukrainy z Rosją, której żaden tyran nie zdoła zetrzeć (z mapy)" - zadeklarował.

Rosyjskie wojska zaatakowały 46-tysięczną Ochtyrkę 24 lutego ubiegłego roku, w pierwszym dniu inwazji na sąsiedni kraj. W kolejnych tygodniach siły agresora nie zdołały przejąć kontroli nad miastem, ale ostrzeliwały tam liczne cele cywilne, m.in. budynki mieszkalne i przedszkole.

Najeźdźcy zostali wyparci z obwodu sumskiego na przełomie marca i kwietnia 2022 roku. 24 marca ubiegłego roku prezydent Zełenski przyznał Ochtyrce honorowy tytuł Miasta-Bohatera Ukrainy. Jak wówczas podkreślono, nagrodzono w ten sposób "bohaterską postawę i męstwo mieszkańców, przejawione podczas obrony swojej miejscowości".

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo