Papież Franciszek apeluje o modlitwę za naród ukraiński

Papież Franciszek powiedział w niedzielę, że "tylko nawrócenie serc może otworzyć drogę, która prowadzi do pokoju". Podczas spotkania z wiernymi w Watykanie apelował, by trwać w modlitwie za udręczony naród ukraiński.

fot. Raffaele Esposito via Wikimedia Commons

Zwracając się do tysięcy osób przybyłych w południe na plac Świętego Piotra na modlitwę Anioł Pański papież mówił: „Wczoraj, w uroczystość Zwiastowania Pańskiego ponowiliśmy akt poświęcenia Niepokalanemu Sercu Maryi w przekonaniu, że tylko nawrócenie serc może otworzyć drogę, która prowadzi do pokoju".

Siła modlitwy

Módlmy się dalej za udręczony naród ukraiński. Pozostańmy też blisko ofiar trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii. Do nich adresowana jest specjalna zbiórka, trwająca dziś we wszystkich parafiach we Włoszech

- przypomniał Franciszek.

Papież zachęcił wiernych do modlitwy za ludność amerykańskiego stanu Missisipi, gdzie w wyniku tornada zginęło co najmniej 26 osób osób. Powiedział też, że trzeba modlić się za Peru dodając, że kraj ten "bardzo cierpi". Tak odniósł się do kryzysu politycznego i społecznego, który tam panuje.

W rozważaniach papież wskazywał, że trzeba mieć nadzieję także wtedy, gdy wydaje się, że wszystko jest stracone.

Zdarza się to, że czujemy, że nie ma nadziei; wszystkim to się zdarzyło albo spotykamy osoby, które straciły nadzieję z powodu bolesnej straty, choroby, ogromnego rozczarowania, krzywdy czy zaznanej zdrady, wielkiego popełnionego błędu. Przestaje się wtedy mieć nadzieję. Niekiedy słyszymy: nic nie można zrobić.

Franciszek wyjaśnił: "To są chwile, w których życie wydaje się zamkniętym grobem; wszystko pogrążone jest w mrokach, wokół widać tylko ból i rozpacz".

Ale tak nie jest, w takich momentach nie jesteśmy sami, to właśnie w takich chwilach Jezus jest jeszcze bliżej, by przywrócić nam życie

- dodał papież.

Jak zaznaczył, "Jezus zachęca do tego, by nie przestać wierzyć i mieć nadzieję, nie dać się przytłoczyć przez negatywne uczucia", nie popaść w pesymizm, w izolujący strach, w zniechęcenie z powodu złych wspomnień i paraliżujący lęk.

Franciszek zwrócił się też do spowiedników: "Nie zapominajcie, że także wy jesteście grzesznikami, jesteście w konfesjonale, by przebaczać, a nie torturować. Obowiązkiem jest przebaczenie wszystkiego, jak przebacza Pan Bóg".

 Źródło: pap, niezalezna.pl

 

#papież Franciszek #Ukraina

jm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo