Śmierć króla w wychodku

Król Edmund II zwany Żelaznobokim (Ironside) rządził Anglią przez mniej niż rok, i w tym czasie starał się obronić wyspę przed inwazją Duńczyków. Jednak do historii przeszedł głównie z powodu miejsca swej śmierci – został bowiem zamordowany w wychodku.

Edmund był synem Æthelreda II Bezradnego i Aelflaed. Wstąpił na tron ​​w burzliwym okresie, kiedy z zewnątrz państwu nieustannie zagrażali Duńczycy, a w polityce wewnętrznej dochodziło do napięć między Anglikami a Wikingami. W dodatku Æthelred, późnym latem lub jesienią 1002 roku „rozkazał, by zamordować wszystkich Duńczyków przebywających w Anglii [i] uczyniono to w dniu św. Brykcjusza (13 listopada)”. Dekret ten nie był co prawda wymierzony w Anglików skandynawskiego pochodzenia, docelowymi ofiarami były prawdopodobnie pozostałości wikińskich band, które w 994 roku podjęły służbę u Æthelreda, a których lojalność stała się niepewna. Podczas zamieszek zginęła siostra duńskiego króla Sweyna Widłobrodego, który najechał Anglię i wygnał króla, zostając pierwszym duńskim władcą wyspy. Jego rządy nie trwały długo, pożegnał się z tym światem zaledwie pięć tygodni później.  Æthelred zmagał się kolejne lata z z synem Widłobrodego, Knutem.

Po śmierci Æthelreda w kwietniu 1016 roku rozpoczęło się panowanie Edmunda naznaczone kolejnymi działaniami wojennymi. W październiku walczył dzielnie w bitwie pod Assandun, zyskując przydomek Ironside. Zdradzony przez hrabiego Eadrica Streonę (ogłoszonego niedawno przez BBC History Magazine najgorszym Brytyjczykiem XI wieku), został zmuszony do podpisania traktatu z Alney, który dał Knutowi władzę nad większością Anglii, z wyjątkiem saksońskiego Wessex. Traktat określał, że jeśli jeden z królów umrze, jego część powróci do drugiego. Zaledwie kilka tygodni później, 30 listopada 1016 roku, 25-letni Edmund zmarł zaledwie siedem miesięcy po wstąpieniu na tron. Knut został jedynym władcą Anglii.

Niektórzy kronikarze twierdzą, że Edmund został otruty, a inni, iż został bezceremonialnie zamordowany w toalecie. Henryk z Huntingdon twierdził, że Eadric wysłał swojego syna, aby zadźgał króla w wychodku. Późniejsze kroniki dodały dodatkowe szczegóły, między innymi był i taki, że Edmund został zabity za pomocą kuszy, a kusznik był ukryty w fekaliach.

 Źródło: niezależna.pl; ancient-originis.net

 

#historia średniowiecza #Anglia #wikingowie #Æthelred II #Edmund II Ironeside

Magdalena Łysiak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo