Trwają rozmowy w sprawie zakupu "Baobabów" dla Wojska Polskiego. Miny skutecznym orężem w walce z rosyjskim agresorem

Agencja Uzbrojenia rozpoczęła w tym miesiącu negocjacje z Hutą Stalowa Wola S.A. w sprawie zakontraktowania dla Sił Zbrojnych RP pierwszych pojazdów minowania narzutowego BAOBAB-K, które są w stanie zabrać ze sobą do 600 min MN-123. Jak ważne nadal na polu walki są te systemy oraz miny widzimy podczas rosyjskiej agresji na Ukrainę. W bitwie pod Wuhłedarem Ukraińcy z powodzeniem wykorzystywali miny do powstrzymania natarć oddziałów zmechanizowanych i pancernych wojsk rosyjskich.

HSW

Rosjanie rozpoczęli 24 stycznia działania ofensywne mające zdobyć Wuhłedar. W pobliżu tej miejscowości przebiega linia kolejowa, która łączy okupowany Donbas z Krymem. Ponadto Rosjanom zależy na przesunięciu linii frontu na południu, gdyż właśnie z tego kierunku Siły Zbrojny Ukrainy mogą przeprowadzić kontrnatarcie, którego celem byłoby przecięcie korytarza lądowego łączącego okupowane przez Rosję południowe części Ukrainy. Działania ofensywne skutkowały zniszczeniem potencjału bojowego rosyjskich 40 oraz 155. Brygady Piechoty Morskiej. Dużą rolę w powstrzymaniu rosyjskiego agresora odegrały na tym odcinku frontu ukraińskie pułapki i pola minowe stawiane m.in. przez systemy artyleryjskie. 

Od kilku lat MON działała na rzecz pozyskania odpowiednich zdolności do minowania narzutowego, czego przykładem jest umowa z grudnia 2018 w ramach, której powstał prototyp systemu BAOBAB-K. Projekt realizowany przez konsorcjum firm, w skład którego wchodzą: Huta Stalowa Wola S.A. w roli lidera, Jelcz sp. z o. o., BZE BELMA S.A., Wojskowy Instytut Techniki Inżynieryjnej. Badania kwalifikacyjne prototypu zakończyły się w lipcu 2022 roku co umożliwiło rozpoczęcie rozmów w sprawie kontraktu na dostawy tego systemu do Sił Zbrojnych RP. 

-Agencja Uzbrojenia rozpoczęła w marcu negocjacje z Hutą Stalowa Wola S.A. dotyczące zakontraktowania dla Sił Zbrojnych RP pierwszych pojazdów minowania narzutowego BAOBAB-K 

–  informuje na Twitterze rzecznik prasowy Agencji Uzbrojenia (AU) ppłk Krzysztof Płatek. 

Systemu miotania min służy do automatycznego narzutu min, w wyniku którego tworzone jest w bardzo szybkim tempie pole minowe przeciwko lekkim i ciężkozbrojnym pojazdom militarnym. 

W skład systemu wchodzą: miotacze minami narzutowymi MN-123. System miotania zamontowany jest na podwoziu 8x8 produkowanym przez spółkę Jelcz S.A. Dodatkowe wyposażenie składa się z systemu łączności, radiostacji, wyrzutni granatów dymnych, urządzenia dźwigowego do załadunku kaset. 

BAOBAB-K dysponuje sześcioma wyrzutniami min MN-123, wyposażonych w ładunek kumulacyjny dwustronnego działania oraz zapalnik niekontaktowy. Zadziałanie miny następuje pod obrysem przejeżdżającego nad nią pojazdu.

Czas przeładowania systemu który może zabrać ze sobą do 600 min wynosi poniżej 30 minut. Zasięg układania wynosi od 60 do 180 m. Prędkość układania pola minowego w zależności od jego gęstości wynosi od 5 do 20 km/h. BAOBAB-K długość pola minowego do 1 800 m. 

 

 Źródło: niezależna.pl

 

#sprzęt wojskowy #miny #uzbrojenie #PGZ #HSW #Jelcz #Wojsko Polskie

Paweł Kryszczak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo