Nowa moneta kolekcjonerska NBP z serii z Niezłomnymi. Numizmat z "Ogniem" zaprezentowany - ZDJĘCIA

W czwartek 23 marca w Muzeum Żołnierzy Wyklętych otwarta została wystawa czasowa monet kolekcjonerskich NBP z serii „Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni”. Został zaprezentowany kolejny numizmat - z wizerunkiem Józefa Kurasia „Ognia”.

Nowa moneta NBP
fot. Niezalezna.pl

Uroczyste otwarcie wystawy i prezentacja monety odbyło się w Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce, które współpracuje z bankiem centralnym w zakresie propagowania idei żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego. NBP w 2017 roku rozpoczął emisję wyjątkowej serii srebrnych monet kolekcjonerskich "Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni". Moneta z "Ogniem" to kolejna odsłona tej akcji.

Narodowy Bank Polski ma wyłączne prawo do emitowania banknotów i monet obiegowych, tych, które państwo znajdujecie w swoich portfelach. Jest to prawo, ale mamy również przywilej emitowania banknotów i monet wartości kolekcjonerskiej. Mają one szczególną wartość, nie tylko dlatego, że mają swoją siłę nabywczą czy dlatego, że liczy się wartość kruszców w srebrnej monecie, ale przede wszystkim wartość wynika z faktu, że na monetach i banknotach kolekcjonerskich staramy się przypomnieć zarówno wydarzenia, które są istotne dla naszej historii, wydarzenia, które tą historię ukształtowały, jak i postacie, które były w tej historii ważne. 

– mówiła podczas wydarzenia Ewa Waszkiewicz z Narodowego Banku Polskiego. 

Wystawa w Muzeum Żołnierzy Wyklętych, fot. Niezalezna.pl

"Wypełniamy to, co czujemy mocno, czyli rolę edukacyjną i mam nadzieję, że dokładamy swoją cegiełkę w budowanie tożsamości narodowej" - powiedziała przedstawicielka NBP.

Ewa Waszkiewicz podkreśliła, że monety są kupowane nie tylko przez kolekcjonerów, ale też osoby, które zaciekawił temat i dzięki temu te osoby poznają tło historyczne, jakie towarzyszy wydaniu tej monety. 

 Źródło: niezalezna.pl

 

#NBP #Bank centralny #Muzeum Żołnierzy Wyklętych

Michał Kowalczyk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo