Cztery łodzie z migrantami zatonęły u wybrzeży Tunezji

Cztery łodzie, na pokładzie których znajdowali się afrykańscy migranci próbujący dostać się przez Morze Śródziemne do Włoch, zatonęły w środę i czwartek u wybrzeży Tunezji. 5 osób zginęło, trwa poszukiwanie co najmniej 33 - podała agencja Reutera za tunezyjskimi władzami.

wallpaper flare

Tunezyjskiej straży przybrzeżnej udało się jak dotąd uratować 84 osoby. Nie jest znana dokładna liczba migrantów, którzy znajdowali się na łodziach.

Łodzie zatonęły u wybrzeża miasta Safakis. Częstotliwość prób przedostania się z Tunezji przez morze do Europy w ostatnim czasie znacznie wzrosła.

Według nieoficjalnych danych ONZ, na jakie powołał się portal France24, 12 tysięcy migrantów, którzy dotarli już w tym roku do Włoch, wyruszyło przez morze z Tunezji. Dla porównania w 2022 r. liczba ta wyniosła 1300. Zwykle migranci, którzy decydowali się na wyprawę do Europy, rozpoczynali swoją podróż w Libii.

W lutym prezydent Tunezji Kais Saied nakazał powzięcie "pilnych środków" w celu ograniczenia migracji, twierdząc, że obecność w Tunezji nielegalnych migrantów z Afryki Subsaharyjskiej jest źródłem "przemocy i zbrodni" i częścią "przestępczego przedsięwzięcia" mającego na celu "zmianę struktury demograficznej" kraju. Prezydent nakazał władzom kraju ściganie nielegalnych migrantów.

Stanowisko prezydenta skłoniło wielu migrantów do opuszczenia Tunezji - pisze France24. 

 Źródło: pap Niezalezna.pl

 

#migranci #uchodźcy #Tunezja

as
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo