Rządowe rozmowy z opiekunami osób niepełnosprawnych. Müller zabrał głos po spotkaniu

Część środowisk chce konstruktywnie rozmawiać, wiedzą jak funkcjonuje system wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller, pytany m.in. o protestujących w Sejmie opiekunów osób z niepełnosprawnością.

Fot. Tomasz Jędrzejowski/ Gazeta Polska

W Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej odbyło się w czwartek 16 marca spotkanie kierownictwa resortu i grupy protestujących skupionych w ruchu OzN (Osoby z Niepełnosprawnością). Jeden z ich głównych postulatów to umożliwienie pracy osobom pobierającym świadczenie pielęgnacyjne. O świadczenie mogą ubiegać się ci, którzy - aby zaopiekować się osobą z niepełnosprawnością - nie podejmują lub rezygnują z pracy zarobkowej.

Spotkanie trwało trzy godziny. Po jego zakończeniu szefowa MRiPS Marlena Maląg poinformowała, że "będzie nowe świadczenie wspierające dedykowane osobom z niepełnosprawnością". Pierwszy, najwyższy poziom świadczenia wspierającego równy dwukrotności renty socjalnej zostanie uruchomiony od 2024 roku, drugi poziom - równy rencie socjalnej od 2025, zaś trzeci, wynoszący 50 proc. renty socjalnej od 2026 r. Resort podał też m.in, że opiekunowie będą mogli dorabiać do świadczenia pielęgnacyjnego.

Jednocześnie resort rodziny i polityki społecznej nie doszedł do porozumienia z protestującymi w Sejmie opiekunami osób z niepełnosprawnością, wśród których jest posłanka KO Iwona Hartwich.

Działania rządu 

O tę kwestię pytany był w czwartek podczas konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Müller. - "Część środowisk chce konstruktywnie rozmawiać, wiedzą jak funkcjonuje system wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami, wiedzą, że przez lata zostało to poprawione" - odpowiedział dodając, że z tą grupą rząd prowadzi rozmowy.

Przypomniał, że renta socjalna w 2015 roku wynosiła 740 zł, natomiast od 1 marca 2023 r. wzrośnie do 1588,44 zł brutto. Dodał, że renta socjalna ciągu ostatnich lat rządu Prawa i Sprawiedliwości wzrosła o 115 proc.

- "Inne świadczenia, które też kierowaliśmy do osób z niepełnosprawnościami, również spowodowały, że ogólne wydatki na potrzeby osób niepełnosprawnych wzrosły z 15,5 mld zł w 2015 roku do 37 mld zł w roku ubiegłym. To pokazuje, że pewne nakłady i to znaczące w stosunku do lat ubiegłych, zostały poniesione. Oczywiście nie możemy na tym poprzestać. Uważamy, że osoby z niepełnosprawnościami potrzebują dodatkowego wsparcia ze strony państwa i dlatego też takie wsparcie też w tej chwili przygotowujemy"  - wskazał.

Szczegóły projektu 

Projekt ustawy wprowadzającej nowe świadczenie wspierające dla osób niepełnosprawnych został w środę skierowany pod obrady Rady Ministrów. Projekt przewiduje również możliwość dorabiania przez opiekunów do świadczenia pielęgnacyjnego.

Świadczenie będzie przysługiwać bez względu na osiągany przez osobę z niepełnosprawnościami dochód (brak kryterium dochodowego), będzie wolne od egzekucji. W ramach tego świadczenia osoby z niepełnosprawnościami będą mogły dodatkowo otrzymać nawet 200 proc. renty socjalnej. Jeżeli osoba z niepełnosprawnościami nie będzie pobierała własnego świadczenia wspierającego, to jej opiekun - otrzymujący dotychczas świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy lub zasiłek dla opiekuna - będzie mógł je dalej pobierać na dotychczasowych zasadach.

Dla opiekunów, którzy zaprzestaną sprawowania opieki w związku z wprowadzeniem świadczenia wspierającego dla osób z niepełnosprawnościami, uruchomiony zostanie specjalny program ich aktywizacji z budżetem 100 mln zł rocznie.

W ramach pierwszego etapu od 1 stycznia 2024 r. świadczenie wspierające będzie dostępne dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższym poziomem potrzeby wsparcia i będzie przysługiwać w wysokości 200 proc. renty socjalnej. Drugi etap zakłada, że od 1 stycznia 2025 r. świadczenie wspierające będzie dostępne także dla osób z niepełnosprawnościami ze średnim poziomem potrzeby wsparcia i będzie przysługiwać w wysokości 100 proc. renty socjalnej. W trzecim etapie od 1 stycznia 2026 r. świadczenie wspierające będzie dostępne także dla osób z niepełnosprawnościami z kolejnym poziomem potrzeby wsparcia i będzie przysługiwać w wysokości 50 proc. renty socjalnej.

MRiPS podkreśla, że "procedura uzyskania oceny nie łączy się w żaden sposób z koniecznością uzyskania nowego bądź zmiany już posiadanego orzeczenia". Zapewniono, że "wszystkie uprawnienia wynikające z obecnych orzeczeń pozostają bez zmian". "Procedura oparta będzie na od dawna postulowanym ocenianiu funkcjonalnym, opartym na ICF" - przekazał resort.

Zaznaczono, że będzie istniała możliwość dorabiania do świadczenia pielęgnacyjnego. "Jeśli osoba z niepełnosprawnościami nie zdecyduje się na własne świadczenie wspierające, wówczas jej opiekun będzie mógł otrzymywać zmodyfikowane świadczenie pielęgnacyjne w dotychczasowej wysokości z możliwością dorabiania do wysokości 50 proc. minimalnego wynagrodzenia, czyli do ok. 20 tys. zł rocznie" - przekazało MRiPS. 

 Źródło: pap Niezalezna.pl

 

#Piotr Mülller #rzecznik rządu #niepełnosprawność

as
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo