Marionetki Kremla - „dziennikarze” i „eksperci”. Kontrwywiad prezentuje kolejnych sługusów Putina

"Rosyjski aparat propagandowy jest kontrolowany przez służby specjalne, odpowiedzialne za walkę informacyjną oraz operacje hybrydowe mające na celu destabilizację Zachodu. Zadania zlecane przez wywiad realizują wybrane postaci, które na bieżąco otrzymują zadania z Kremla" - czytamy na stronie internetowej polskich służb specjalnych. Kontrwywiad zaprezentował dziś sylwetki 26 postaci, których używa Władimir Putin w swojej propagandowej robocie. Poniżej prezentujemy oryginalne opisy.

gov.pl/web/sluzby-specjalne

Oleg Morozow

Fot1

Deputowany Dumy Państwowej, w przeszłości szef biura prezydenta W. Putina, czynny komentator telewizyjny, często występujący w propagandowych programach o tematyce politycznej.

Słynie z agresywnych, antyzachodnich i antyukraińskich wystąpień. O. Morozow „zasłynął” pomysłem porywania zachodnich polityków, którzy w geście solidarności odwiedzają władze w Kijowie oraz straszeniem Polski „denazyfikacją” w odpowiedzi na zaangażowanie się w pomoc Ukrainie.


Aleksiej Puszkow

Fot. arch.

Były deputowany Dumy Państwowej, a obecnie senator Rady Federacji zajmujący stanowisko szefa Komisji ds. Polityki Informacyjnej. Dziennikarz, aktywny komentator telewizyjny, gospodarz programu analitycznego Postscript emitowanego na kanale TVC, w którym prezentowane są w sposób niezwykle ostry antyzachodnie treści oraz antynaukowe teorie. Jego widownia liczy dziesiątki milionów widzów. Wielokrotnie nagradzany przez władze za "osiągnięcia" w dziedzinie mediów i pracę na rzecz Federacji Rosyjskiej. Wielokrotnie atakował Polskę, w czasie pandemii COVID-19 oskarżył kłamliwie władze RP o to, że zablokowały samolot z rosyjską pomocą dla walczących z pandemią Włoch.


Aleksander Buzaładze

Fot. arch.

Korespondent wojenny rosyjskiej państwowej telewizji, którego materiały emitowane są m.in. na kanale Rossiya-1. Autor relacji z miejsc konfliktów zbrojnych na świecie (Syria, wschodnia Ukraina). W materiałach ze wschodniej Ukrainy zamieszczał niepoparte żadnymi dowodami kłamliwe treści m.in. dotyczące masowego zaangażowania polskich najemników po stronie wojsk ukraińskich.


Aleksander Gordon

Fot. arch.

Prezenter radiowy i telewizyjny, dziennikarz, aktor i reżyser. Oprócz rosyjskiego posiada także obywatelstwo amerykańskie. Kierownik Pracowni Dziennikarstwa Moskiewskiego Instytutu Telewizji i Radia Ostankino.

Szczególnie aktywny w państwowej telewizji jako gospodarz wielu programów publicystycznych. Prezentuje agresywne poglądy i treści, publicznie propaguje celowość prowadzenia przez Federację Rosyjską „operacji” zbrojnej na Ukrainie.


Aleksander Dugin

Fot. arch.

Główny twórca kremlowskiego neoimperializmu, geopolityk i filozof. Piewca totalitaryzmu i liberalizmu, zacięty krytyk Zachodu. Jeden z twórców idei rosyjskiego świata i tzw. Noworosji, szowinista, ukrainofob, zwolennik rozbudowy rosyjskiego imperium oraz euroazjatyckiej orientacji politycznej Rosji.

Nawołuje do likwidacji Ukrainy, która nie jest państwem, a tzw. „anty-Rosją stworzoną przez Zachód”. W swojej filozofii Dugin także Polsce odmawia prawa do istnienia. Nazywany jest on ideologiem W. Putina lub kremlowskim szamanem, którego niezdrowe pomysły zainfekowały cały establishment Rosji dążący do ich realizacji.


Aleksander Koc

Fot. arch.

Znany propagandysta, korespondent wojenny pracujący dla gazety Komsomolska Prawda, zasłynął manipulacjami i kłamliwymi przekazami z frontu walki na wschodzie Ukrainy w 2014 roku, za co został wydalony z Ukrainy i oskarżony o współpracę z prorosyjskimi terrorystami z Doniecka. W mediach przedstawia się jako przeciwnik „kolorowych rewolucji” i jako zwolennik ścisłej integracji Białorusi i Rosji, popiera wojnę przeciwko Ukrainie nazywają ją walka z „faszyzmem”.

Wcześniej relacjonował konflikty na Kaukazie, w Libii, Syrii, Afganistanie, Kosowie, Egipcie oraz na Krymie. Za materiały o aneksji Półwyspu Krymskiego odznaczony przez władze na Kremlu medalem.


Anatolij Sulejmanow

Fot. arch.

Redaktor naczelny prokremlowskiego kanału TV Life News, która propagandowo wspiera prorosyjskich terrorystów na wschodzie Ukrainy. Korespondenci telewizji pracujący w Doniecku – wg ukraińskich służb bezpieczeństwa – mieli udzielać wsparcia prorosyjskim terrorystom. Wielokrotnie odznaczany przez władze Federacji Rosyjskiej.


Aleksander Prochanow

Fot. arch.

Pisarz i publicysta określany mianem „prawosławnego stalinisty”, ideolog współczesnego nurtu neoimperialnego, stanowi duchową busolę władzy państwowej. Pełni rolę etatowego propagandysty Kremla o nacjonalistycznych, faszystowskich poglądach. Jest redaktorem naczelnym radykalnej gazety Zawtra. Od kilkunastu lat regularnie występuje w telewizyjnych programach publicystycznych i audycjach radiowych.

Będąc znaczącą postacią życia publicznego współczesnej Rosji, zabiera głos na tematy polityczne. Popularności przysporzyło mu otwarte poparcie aneksji Krymu przez Rosję, które wpisuje się w głoszone przez niego postulaty odrodzenia imperium.


Arkady Mamontow

Fot. arch.

Dziennikarz telewizyjny, reżyser. W przeszłości pełnił funkcję korespondenta zagranicznego w rejonach konfliktów i był jednym z autorów programu Korespondent Specjalny – tuby propagandowej Kremla oraz swojego autorskiego programu. Słynie z radykalnych poglądów, autor homofobicznych i ksenofobicznych wypowiedzi, bierze aktywny udział w agresywnej propagandzie państwowej reżimu W. Putina. Odpowiedzialny za tworzenie przekazów, które celowo zniekształcają rzeczywistość, oszukują ludzi i zaszczepiają agresję, atmosferę strachu, nienawiści w interesie Kremla. Specjalizuje się w podsycaniu w społeczeństwie nastrojów antyzachodnich i antyukraińskich.


Borys Korczewnikow

Fot. arch.

Dziennikarz, aktor, propagandysta kanału Rossija 1, związany także z kanałem kościoła ortodoksyjnego Spas TV, bliski współpracownik czołowego prezentera rosyjskiej telewizji D. Kisieliowa. Gospodarz talk-show podejmującego bieżące kwestie z życia społecznego i politycznego, sięgający po skandalizującą formułę przedstawiania tematów.


Walery Korowin

Fot. arch.

Politolog, socjolog, dziennikarz. Założyciel i dyrektor Centrum Ekspertyz Geopolitycznych, związany z portalem Eurazja.com i A. Duginem. Głosi idee fałszywego konserwatyzmu, archaizmu euroazjatyckiego. Kwestionuje prawo Ukrainy do suwerenności.


Dmitry Borysow

Fot. arch.

Dziennikarz telewizyjny związany z programem pierwszym państwowej telewizji, gdzie m.in. prezentuje wiadomości oraz jest gospodarzem talk-show Pust goworjat, w którym podejmowane są różne tematy od społecznych po polityczne. Borysow propaguje kremlowską propagandę, jest zwolennikiem neoimperialnej polityki Rosji.


Dmitry Puczkow, ps. „Goblin”

Fot. arch.

Pisarz, publicysta, tłumacz filmów i gier wideo, bloger i były funkcjonariusz rosyjskich struktur bezpieczeństwa. Autor kilku książek z dziedziny literatury faktu. Na swoim blogu zamieszcza komentarze polityczne. Prezentuje radykalne poglądy, ma skłonność do wybielania Związku Radzieckiego, atakuje liberalną demokrację Zachodu.


Igor Prokopienko

Fot. arch.

Dziennikarz REN TV, autor filmów dokumentalnych, pisarz, były korespondent wojenny. Gospodarz programów pseudonaukowych emitowanych w państwowej telewizji. Propaguje antyzachodnią i antyukraińską propagandę, rozpowszechnia fake newsy i antyzachodnie teorie spiskowe, zwłaszcza od początku wojny przeciwko Ukrainie z 2014 roku.

Jeden z głównych motorów antyzachodniej propagandy skierowanej do najmniej wykształconych warstw społeczeństwa. 


Piotr Tołstoj

Fot. arch.

Wiceprzewodniczący rosyjskiej Dumy, propagandysta kanału pierwszego telewizji państwowej. Znany z antysemickich wypowiedzi, Polskę oskarża o „histeryczną rusofobię i historyczny analfabetyzm”, zwolennik ideologii rosyjskiego neoimperializmu.


Siergiej Brilow

Fot. arch.

Prezenter rosyjskiej telewizji w państwowym kanale telewizyjnym Rossija, pełni także funkcję dyrektora w kontrolowanym przez Kreml holdingu medialnym VGTRK, członka prezydium Rady ds. Polityki Zagranicznej i Obronnej oraz Akademii Telewizji Rosyjskiej. Putinowski propagandysta o antyzachodnich poglądach.


Andriej Kondraszow

Fot. arch.

Wicedyrektor Wszechrosyjskiej Państwowej Kompanii Telewizyjnej i Radiowej (VGTRK), do której należą najważniejsze rządowe media, dziennikarz, autor filmów dokumentalnych (w tym m.in. o W. Putinie). Przez wiele lat prowadził audycję Priamaja linija z W. Putinem. Pełnił funkcję rzecznika sztabu wyborczego prezydenta Rosji.


Siergiej Kurganian

Fot. arch.

Polityk, naukowiec i producent teatralny. Założyciel i lider rosyjskiego ruchu nacjonalistycznego. Lojalny wobec władzy - prokremlowski politolog zaciekle krytykujący Zachód.


Igor Korotczenko

Fot. arch.

Redaktor naczelny czasopisma Nacjonalna Obrona związanego z władzami Rosji. Emerytowany pułkownik Sztabu Generalnego SZ FR,  ekspert telewizji publicznej ds. wojskowości, stały uczestnik propagandowych talk-show. Wielokrotnie próbował zastraszać Polaków wizją ataków rakietowych oraz odwetem w reakcji na zaangażowanie na rzecz Ukrainy.


Siergiej Markow

Fot. arch.

Politolog, publicysta, działacz społeczny, wieloletni doradca Władimira Putina. Ekspert w programach publicystycznych, radykalnie antyzachodni i antyukraiński. Inwazję Rosji na Ukrainę uważa za operację "wyzwolenia Ukrainy" spod zachodniej (amerykańskiej) okupacji.


Andranik Migranian

Fot. arch.

Politolog, historyk, wykładowca w rosyjskie szkole kontrolowanej przez służby specjalne (MGIMO), ekspert i analityk często występujący w propagandowej telewizji rosyjskiej. Popiera inwazję na Ukrainę i mocarstwową politykę władz Federacji Rosyjskiej.


Aleksiej Czesnakow

Fot. arch.

Politolog i dyrektor prokremlowskiego Centrum Koniunktury Politycznej, autor kilku publikacji dotyczących polityki wewnętrznej i zagranicznej Rosji. Pełnił również funkcję zastępcy szefa polityki wewnętrznej w administracji prezydenta Federacji Rosyjskiej. Często występuje w programach publicystycznych reżimowej telewizji jako ekspert.


Siergiej Michiejew

Fot. arch.

Politolog, ekspert publicystycznych programów emitowanych w państwowej telewizji. Nawołuje do „ostatecznego rozwiązania kwestii ukraińskiej”, uznając ziemie Ukrainy za należące do Rosji.


Jewgienij Satanowski

Fot. arch.

Politolog, komentator polityczny często występujący w rosyjskiej telewizji państwowej, specjalista ds. Bliskiego Wschodu i Izraela, były prezes rosyjskiego Kongresu Żydów.

Zasłynął antypolskimi wypowiedziami w kontekście II wojny światowej, w tym pochwałą zbrodni katyńskiej oraz przywoływaniem oskarżeń rosyjskiej propagandy dotyczących „polskiego antysemityzmu”.


Władimir Sungorkin

Fot. arch.

Redaktor naczelny Komsomolskiej Prawdy mającej znaczny wpływ w rozpowszechnianiu kremlowskiej propagandy. Sungorkin znajduje się w raporcie pt.: „1500 podżegaczy wojennych” opracowanym przez Forum Wolnej Rosji. Raport zawiera nazwiska rosyjskich osób publicznych, dowódców wojskowych, członków parlamentu, propagandzistów, artystów i sportowców, którzy publicznie opowiedzieli się za agresją Putina lub są w nią bezpośrednio zaangażowani.


Konstantin Zatulin

Fot. arch.

Polityk, deputowany Dumy  Federacji Rosyjskiej, wiceprzewodniczący Komisji ds. WNP, dyżurny ekspert w programach publicystycznych państwowej telewizji. Otwarcie prezentuje antyukraińskie stanowisko, uznając Ukrainę za wroga Federacji Rosyjskiej, który musi przestać istnieć.

 Źródło: niezalezna.pl, .gov.pl/web/sluzby-specjalne

 

#kontrwywiad #rosyjska propaganda #Rosja

Mateusz Tomaszewski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo