Białoruś tworzy pułk rakietowy przy granicy z Ukrainą. Będzie kolejna prowokacja?

Na Białorusi sformowano nowy pułk przeciwlotniczy. Znajduje się w Łunińcu w obwodzie brzeskim, niedaleko granicy z Ukrainą. Poinformowała o tym służba prasowa Ministerstwa Obrony Białorusi. Dziś z wizytą w tamten rejon wybiera się szef resortu obrony, gen. Wiktar Chrenin. Pułk będzie uzbrojony w systemy rakietowe S-300.

fot. Vitaly V. Kuzmin. http://vitalykuzmin.net/?q=node/185, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=30881485

Warto przypomnieć, że w ub.r. na lotnisku wojskowym w Łunińcu stacjonowały rosyjskie jednostki żołnierzy. Wcześniej tamtejsze koszary wizytował białoruski dyktator Alaksander Łukaszenka, zapowiadając remont infrastruktury w taki sposób, by w przyszłości można byłoby tam przerzucić m.in. systemy S-400. Na przestrzeni kolejnych miesięcy rzeczywiście doszło do modernizacji koszar. 

Teraz, jak wynika z informacji białoruskiego MON-u, w Łunińcu utworzono pułk rakietowy.  

Podczas formowania pułku szczególną uwagę zwrócono na tworzenie nowoczesnej infrastruktury wojskowej i bazy dydaktyczno-materialnej, wyposażenie miejsc noclegowych dla personelu oraz na kwestie zabezpieczenia personelu wojskowego i jego rodzin

– wskazano w komunikacie. Pułk wstępnie będzie uzbrojony w systemy S-300. 

Od momentu wybuchu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, militarna obecność białoruskich żołnierzy przy granicy z Ukrainą systematycznie się nasila. Na przestrzeni ostatnich miesięcy rozmieszczono tam m.in. rakiety, czołgi, pojazdy opancerzone czy systemy walki elektronicznej. 

 

 Źródło: niezalezna.pl, glosznadniemna.pl

 

#Białoruś #pułk #rakiety #granica #wojsko #Ukraina #wojna

Konrad Wysocki
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo