Premier Japonii przyleci do Polski

Premier Mateusz Morawiecki spotka się jutro z szefem rządu Japonii Fumio Kishidą. Podczas rozmów w Warszawie poruszone zostaną tematy takie jak aktualna sytuacja na Ukrainie i dalsze wsparcie tego kraju oraz rozwój polsko-japońskiej współpracy.

Twitter/@kishida230

Premier Japonii we wtorek przybył z niezapowiadaną wizytą do Kijowa, gdzie ma się spotkać z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i potwierdzić poparcie dla jego kraju i sprzeciw wobec rosyjskiej agresji.

W środę w Warszawie z japońskim premierem spotka się szef polskiego rządu.

"W środę premier Morawiecki spotka się z powracającym z Ukrainy premierem Japonii Fumio Kishidą. Liderzy omówią aktualną sytuację w Ukrainie i dalsze wielowymiarowe wsparcie tego kraju w walce z rosyjskim agresorem. Wizyta premiera Japonii będzie też okazją do omówienia perspektyw rozwoju polsko-japońskiej współpracy, w szczególności gospodarczej i inwestycyjnej"

– przekazał Müller.

Zwrócił uwagę, że Japonia od początku rosyjskiej agresji rosyjskiej na Ukrainę zajmuje stanowisko jednoznacznie potępiające Rosję. "Oprócz wprowadzenia własnych sankcji na Rosję dołączyła również do sankcji grupy państw G7, której pracom w tym roku przewodniczy. W maju odbędzie się w Hiroszimie szczyt G7, podczas którego omawiana będzie m.in. kwestia Ukrainy" - zaznaczył.

Müller podkreślił, że Polska docenia silne poparcie Japonii dla działań mających na celu powstrzymanie inwazji Rosji na Ukrainę. "Tak jak Polska, Japonia postrzega agresję Rosji jako poważne zagrożenie dla porządku światowego" - zaznaczył.

Wskazał ponadto, że Japonia jest jednym z najważniejszym partnerów politycznych i gospodarczych Polski w rejonie Azji i Pacyfiku. "W lutym 2015 r. nasze relacje zostały podniesione do poziomu Partnerstwa Strategicznego" - przypomniał.

Ostatnie spotkanie premierów Polski i Japonii odbyło się 24 marca 2022 r. Jak wskazał Müller omówiono wówczas m.in. dalsze polityczne i ekonomiczne kroki, jakie należy podjąć w reakcji na rosyjską agresję.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Japonia #wojna #Ukraina #Polska #Mateusz Morawiecki #Fumio Kishida

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo