Premier: Polska doświadcza dyskryminacji

Polska doświadcza dyskryminacji ze względu na brak zrozumienia reform, które przeprowadza po transformacji politycznej; instytucje europejskie próbują się wtrącać w wewnętrzne dyskusje pod pretekstem obrony europejskich wartości; w Polsce rozumiemy praworządność tak samo, jak w Niemczech - mówił premier Mateusz Morawiecki.

Mateusz Morawiecki
Krystian Maj/KPRM

Podczas wykładu na Uniwersytecie Ruprechta i Karola w niemieckim Heidelbergu pt. "Europa w historycznym punkcie zwrotnym", premier Morawiecki podkreślał, że przyszłością Europy nie jest "polityczna makdonaldyzacja". "Musimy kontynuować własną różnorodność, nie powinniśmy sztucznie próbować ujednolicać wszystkiego, ponieważ w praktyce będzie to skutkować chaosem i konfliktami między Europejczykami" - mówił.

"Potrzebujemy współpracy wraz z konkurencją - to jest najlepsza droga dla Europy, jeżeli Europa chce osiągnąć sukces w zglobalizowanym świecie" - zaznaczył premier.

"Nie chcemy Europy, która mówi językiem ultimatów" - oświadczył. "Nie można wywierać presji na państwa, żeby je sobie podporządkować" - powiedział szef rządu. Przypomniał, że Polska przyjęła w ostatnich miesiącach miliony uchodźców z Ukrainy. Podkreślił, że Ukraińcy znaleźli schronienie w domach Polaków i akcentował, że Polacy rozumieją europejskie wartość w ten sposób, że sąsiadom należy pomagać w potrzebie.

"Natomiast otrzymaliśmy naprawdę minimalną pomoc. W tym kontekście widzimy, że inne państwa w analogicznej sytuacji są traktowane inaczej. To jest przecież definicja dyskryminacji. Czy tak nie jest?" - pytał. "Polska doświadcza tej dyskryminacji również ze względu na całkowity brak zrozumienia reform, które przeprowadza państwo po transformacji politycznej. Takie reformy są potrzebne w państwie postkomunistycznym" - oświadczył premier.

"Instytucje europejskie próbują się wtrącać w wewnętrzne dyskusje, które toczą się w państwie członkowskim pod pretekstem obrony europejskich wartości. Chcę podkreślić, że my w Polsce rozumiemy takie pojęcie, jak praworządność tak samo, jak jest ono rozumiane również w Niemczech" - podkreślił Morawiecki.

"I mało czego jestem tak pewien, jak tego, że mój obóz polityczny broni praworządności dużo bardziej, niż robiono to w pierwszych 25 latach po 1989 roku. Walczymy z oligarchią, z dominacją korporacji zawodowych, z ubóstwem i z korupcją. I staramy się chronić nasze państwo przed tymi patologiami" - zapewnił szef polskiego rządu. 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Mateusz Morawiecki #reformy #dyskryminacja #fundusze unijne

mt
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo