MSZ Ukrainy: Rosja zmieniła Krym w strefę braku wolności

Ukraińskie ministerstwo spraw zagranicznych odniosło się do wizyty poszukiwanego przez międzynarodowy wymiar sprawiedliwości za zbrodnie wojenne Władimira Putina na Krymie. Dyplomacja przypomniała, że dziewięć lat temu Rosja przeprowadziła na półwyspie fałszywe referendum. "To tak zwane głosowanie pod lufami karabinów było sprzeczne z konstytucją i prawami Ukrainy" - podał resort.

Władimir Putin w Sewastopolu
kremlin.ru

MSZ zwróciło uwagę, że Półwysep Krymski od dziewięciu lat cierpi z powodu zbrodniczego reżimu Kremla, który uczynił z niego bazę wojskową, strefę pozbawienia wolności i ucisku, agresji i terroru wobec wszystkiego i wszystkich którzy znaleźli odwagę, by stawić opór i bronić swoich demokratycznych praw i wartości.

„Ta akcja zorganizowana przez Kreml pod lufami karabinów była sprzeczna z konstytucją i prawami Ukrainy, rażąco naruszyła normy prawa międzynarodowego i nie została uznana przez społeczność międzynarodową”

– czytamy w oświadczeniu.

Rosja powtórzyła ten zabieg we wrześniu ubiegłego roku, organizując podobną akcję zwaną „referendami” na tymczasowo zajętych terytoriach obwodów chersońskiego, zaporoskiego, ługańskiego i donieckiego na Ukrainie.

Ukraina będzie nadal dokładać wszelkich starań, aby ukarać Rosję i jej kierownictwo za zbrodnię agresji, zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciwko ludzkości i ludobójstwo, oświadczyło MSZ.

Jak informuje Ukraińska Prawda, Putin przyjechał w sobotę na Krym i otworzył szkołę artystyczną w Sewastopolu.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Krym #Ukraina #Rosja #wojna

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo