Mieszkańcy Katowic w obronie dobrego imienia Jana Pawła II. Wójcik: „Modliliśmy się za tych, którzy nie mają łaski rozumu, jeszcze”

- Organizujemy taką akcję, by upamiętnić św. Jana Pawła II i pomodlić się, ale pomodlić się za tych, którzy dzisiaj pewne rzeczy robią, o światło Ducha Świętego dla nich, o rozum - powiedział minister Michał Wójcik, który uczestniczył w manifestacji w obronie dobrego imienia Jana Pawła II w Katowicach.

Zrzut ekranu Youtube @ Janusz Jaskółka

Manifestanci zgromadzili się po południu przy katedrze Chrystusa Króla, wokół pomnika Jana Pawła II, przy którym pod koniec spotkania złożono kwiaty i zapalono znicze. Grała górnicza orkiestra, w tłumie powiewały flagi Polski i barwy Watykanu. Spotkanie zgromadziło m.in. górali i Ślązaków w strojach ludowych, przedstawicieli stowarzyszeń, motocyklistów czy związkowców z Solidarności. Przy pomniku zmówiono modlitwę, z głośników odtwarzano fragmenty wystąpień papieża i kojarzące się z nim pieśni, m.in. „Barkę” i „Abba, Ojcze”, czytano też poezję Jana Pawła II.

Manifest 

Ze sceny ustawionej przy pomniku odczytano „Manifest”, którego autorzy wyjaśniali, dlaczego zorganizowano sobotnie spotkanie.

- „My, społeczność woj. śląskiego, wyrażamy zdecydowany sprzeciw wobec jakichkolwiek ataków na świętość papieża Jana Pawła II. Nie zgadzamy się na falę agresji, wymierzoną w osobę, dzieło, wielkość i świętość Jana Pawła II. Ataki te bazują na kłamstwie, manipulacji i preparowaniu fałszywych dowodów, które to metody stosowały już służby komunistyczne, aby zniszczyć autorytet papieża Jana Pawła III” 

- napisali autorzy „Manifestu”.

Jak dodali, niekwestionowana jest w świecie opinia, że wybór Polaka na papieża, a później jego pontyfikat przyczyniły się do obalenia komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej oraz powrotu wolności i demokracji w tej części świata. -  "Jan Paweł II przypominał Polakom, że są wolnym narodem i pełnoprawnymi obywatelami Europy, a Polska wyrasta z korzeni wartości katolickich" – wskazali.

- „To św. Jan Paweł II jako pierwszy rozpoczął bezprecedensową, zdecydowaną i systemową walkę z przestępczością seksualną wobec dzieci i przeciwko zjawisku pedofilii wśród duchownych (...) Nie wolno nam milczeć, nie wolno pozwolić na deptanie świętości proroka naszych czasów. Jan Paweł II jest dla nas wzorem i nie możemy patrzeć z obojętnością na szarganie jego autorytetu. Papież Jan Paweł II był, jest i pozostanie dla nas wielkim świętym, który bez reszty oddał życie Bogu i umiłowanej ojczyźnie” 

- przekonywali.

Wójcik: Tu nie chodzi o politykę 

Uczestniczący w zgromadzeniu minister w kancelarii premiera Michał Wójcik powiedział, że była to spontaniczna akcja środowisk, które postanowiły zebrać się przy katowickiej katedrze, by wspominać postać papieża. - „Organizujemy taką akcję, by upamiętnić św. Jana Pawła II i pomodlić się, ale pomodlić się za tych, którzy dzisiaj pewne rzeczy robią, o światło Ducha Świętego dla nich, o rozum” - wskazał.

Pytany czy jego zdaniem autorytet Jana Pawła II wymaga obrony, odpowiedział, że jeszcze kilka miesięcy temu wydawało mu się, że nie. -  „Ale dzisiaj widzę, że za mało mówimy o św. Janie Pawle II, o tym co zrobił dla Polski, dla Europy i dla świata. Wielki Polak, największy Słowianin można powiedzieć. Wydawało mi się, że ta świętość nie musi być broniona, jednak okazało się, że są ataki, i to dosyć mocne, na jego osobę. On nam pomógł, dziś my musimy stanąć obok niego i nie mówię tego jako polityk tylko normalny człowiek”  - dodał minister. Również ze sceny Wójcik przekonywał, że "tu nie chodzi o żadną politykę". - "My modliliśmy się za tych, którzy nie maja łaski rozumu, jeszcze" - mówił.

Kłamliwy reportaż 

6 marca stacja TVN 24 wyemitowała reportaż "Franciszkańska 3" poświęcony kwestii tego, co ówczesny metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła wiedział o przypadkach pedofilii wśród księży (lata 1964-1978). Opisane zostały w nim przypadki trzech księży: Bolesława Sadusia, Eugeniusza Surgenta i Józefa Loranca oraz reakcja na nie ówczesnego metropolity krakowskiego. W reportażu pojawiły się wypowiedzi holenderskiego dziennikarza Ekke Overbeeka, autora książki "Maxima Culpa. Co kościół ukrywa o Janie Pawle II".

9 marca Sejm przyjął uchwałę ws. obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II, w której "zdecydowanie potępia medialną, haniebną nagonkę", której obiektem jest papież Jan Paweł II. Za uchwałą głosowało 271 posłów, 43 było przeciw, od głosu wstrzymało się 4 posłów. 142 posłów nie głosowało. 

 Źródło: pap Niezalezna.pl

 

#Jan Paweł II #Katowice #manifestacja

as
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo