Turcja mimo sprzeciwu Rosji przedłużyła porozumienie zbożowe

Pomimo oporu Kremla w sobotę przedłużono o kolejne cztery miesiące porozumienie umożliwiające Ukrainie eksport zboża z głównych portów Morza Czarnego - poinformowała agencja Reutera.

pixabay

O przedłużeniu umowy, która miała wygasnąć w sobotę, poinformował prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, a minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow potwierdził, że porozumienie zostało przedłużone o 120 dni.

- "Umowa dotycząca korytarza zbożowego miała wygasnąć dzisiaj . W wyniku naszych rozmów z obiema stronami zapewniliśmy sobie przedłużenie tej umowy"

- powiedział Erdogan.

Reuters przypomina, że Kreml apelował wcześniej o przedłużenie umowy tylko o 60 dni, podczas gdy Ukraina nalegała na przedłużenie o 120 dni.

Umowa została wynegocjowana z Rosją i Ukrainą przez ONZ i Turcję w lipcu 2022 r. - i odnowiona na kolejne 120 dni w listopadzie. Jej celem jest złagodzenie kryzysu żywnościowego wywołanego wojną na Ukrainie i związanym z tym wzrostem cen żywności. Od czasu jej podpisania wyeksportowano ponad 24 milionów ton zbóż z Ukrainy.

 Źródło: pap Niezalezna.pl

 

#Turcja #Rosja #wojna #Ukraina

as
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo