Przychodzi facet do lekarza. Kiedy mężczyzna powinien iść na badania?

W Polsce kobiety żyją 82 lata, a mężczyźni niespełna 74 – zaznaczył NFZ. Mężczyźni częściej umierają na nowotwory złośliwe, choroby układu krążenia i na będące przyczyną udarów choroby naczyń mózgowych. Przypisuje się to ich niezdrowemu trybowi życia i niechęci panów do wizyt u lekarza. O czym każdy mężczyzna powinien pamiętać, jeśli chce się cieszyć dobrym zdrowiem? Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina o podstawowych badaniach profilaktycznych. Kiedy warto wybrać się do lekarza?

Zdjęcie autorstwa RODNAE Productions z Pexels

O czym powinien pamiętać każdy mężczyzna? Jeśli chodzi o zalecenia zdrowotne jest wśród nich:

  • sport,
  • zdrowy tryb życia,
  • odpowiednia dieta,
  • radzenie sobie ze stresem,
  • regularne badania profilaktyczne,

Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina, jak często mężczyźni powinni się badać i jakie badania profilaktyczne mogą uratować życie.

Zalecane jest, aby raz w miesiącu mężczyźni przeprowadzali samobadanie jąder.

Raz do roku wskazane są: podstawowe badania profilaktyczne (morfologia, OB, stężenie glukozy we krwi i badanie ogólne moczu), pomiar ciśnienia tętniczego, kontrola wagi, pomiar obwodu w pasie, ogólne badanie u lekarza internisty i kontrola stanu uzębienia u stomatologa

Co więcej, po 50. roku życia wzrasta ryzyko zmian w gruczole krokowym, dlatego, jak zaznaczył NFZ, każdy mężczyzna w tym wieku powinien odwiedzić urologa, poddać się badaniu prostaty per rectum i powtarzać je od tego momentu raz na dwa lata.

Oprócz tego przypomniano o programach profilaktycznych, w tym o programie profilaktyki chorób odtytoniowych. Program ten skierowany jest do osób, które mają więcej niż 18 lat i palą papierosy lub inne wyroby tytoniowe, szczególnie dla osób w wieku średnim – 40-65 lat. Polecany jest również osobom, które nie miały w ramach programu profilaktyki POChP wykonanych badań spirometrycznych w ciągu ostatnich 36 miesięcy.

Kolejnym programem jest Program Profilaktyki Chorób Kardiologicznych (KORDIAN) dla osób powyżej 18 lat, u których podejrzewa się ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i w ostatnich pięciu latach nie leczyły się z powodu choroby układu sercowo-naczyniowego i nie korzystają z realizowanego przez NFZ Programu Chorób Układu Krążenia.

Program Profilaktyki Chorób Układu Krążenia (CHUK) przeznaczony jest dla osób w wieku 35-65 lat, u których dotychczas nie rozpoznano choroby układu krążenia i które nie korzystały w ostatnich pięciu latach z badań w ramach programu profilaktyki chorób układu krążenia (CHUK)

Z programu można również skorzystać w razie szczególnego obciążenia czynnikami ryzyka, m.in. nadciśnieniem tętniczym, podwyższonym stężeniem cholesterolu, nadwagą bądź otyłością, paleniem papierosów, obciążeniem genetycznym, czy jeśli ma się więcej niż 35 lat.

Ostatnim programem, o którym przypomniał NFZ był Program Profilaktyki Raka Płuca, skierowany m.in. do osób w wieku powyżej 50 lat, palących nałogowo papierosy.


 

 Źródło: Niezalezna.pl, PAP

 

#badania profilaktyczne

MaŁu
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo