Szansa dla pacjentów z kostniakomięsakiem. Pomoże białko z kości

To odkrycie może stanowić przełom w walce z kostniakomięsakiem – najpowszechniej występującym rodzajem nowotworu kości. Odkryte w tkance kostnej białko zwane wydzielaną fosfoproteiną 24 kD (Spp24) może pomóc w leczeniu kostniakomięsaka (osteosarcoma).

Zdjęcie autorstwa Tara Winstead z Pexels

Eksperymenty były przeprowadzane na żywych komórkach i na myszach. Jak się okazało, Spp24 hamuje proliferację i inwazyjność komórek nowotworowych kostniakomięsaka oraz sprzyja ich apoptozie, czyli obumieraniu. Wiąże się z także ze sprzyjającym nowotworom morfogenetycznym białkiem kości 2 (bone morphogenetic protein 2, BMP-2) i neutralizuje to białko.

Spp24 i jego produkty proteolityczne wywierają na metabolizm kości szereg działań, które zostały wyjaśnione w różnym stopniu. Mają potencjał, aby zostać wykorzystane w leczeniu kości, a efekt przeciwnowotworowy poprzez sekwestrację BMP-2 jest tylko jednym z takich przykładów. Podobnie jak w przypadku wielu innych białek macierzy kostnej, im bardziej przyglądamy się funkcji Spp24, tym bardziej zaskakujące role odkrywamy, choć podstawowa funkcja Spp24 pozostaje niepewna.

– powiedział współautor publikacji w „Journal of Orthopaedic Research”.

 

 Źródło: Niezalezna.pl, PAP

 

#kostniakomięsak - leczenie #rak kości #nowotwór kości

MaŁu
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo