Kraków uczcił prof. Jerzego Wyrozumskiego

  

Na Uniwersytecie Jagiellońskim odbyła się we wtorek uroczystość odnowienia po 50 latach doktoratu Jerzego Wyrozumskiego - historyka, znawcy czasów średniowiecza i dziejów Krakowa.

Jerzy Wyrozumski w 1955 r. ukończył historię na Uniwersytecie Jagiellońskim, a w 1963 r. uzyskał doktorat za pracę poświęconą tkactwu w Małopolsce. - Profesor jest uczonym o wszechstronnych zainteresowaniach, którego cechuje wielka miłość do źródeł i mistrzowski warsztat naukowy - mówił podczas wtorkowej uroczystości w auli Collegium Maius UJ prof. Krzysztof Ożóg - dyrektor Archiwum UJ i uczeń prof. Wyrozumskiego, który wykształcił całe pokolenie krakowskich mediewistów i nigdy nie szczędził czasu, serca i sił Uniwersytetowi, na którym był m.in. dziekanem Wydziału Filozoficzno-Historycznego (1981 – 87) i prorektorem (1987-90).

- Z ogromnym zaangażowaniem włączył się w dzieło odbudowy Polskiej Akademii Umiejętności i tej zasłużonej dla nauki i kultury instytucji poświęca wiele lat życia, pełniąc nieprzerwanie od 1994 r. funkcję jej sekretarza generalnego – podkreślił prof. Ożóg. Przypomniał, że prof. Wyrozumski od lat kieruje Towarzystwem Miłośników Historii i Zabytków Krakowa i zabiera głos w sprawach ważnych dla dziedzictwa Krakowa.

Bohater uroczystości mówił, że nie liczył, że doczeka 50-lecia doktoratu i jest szczególnie zaszczycony ponadwydziałowym charakterem tego wydarzenia. Jak wspominał, studia rozpoczął w okresie największego ideologicznego naporu na uczelnie. Opowiadał, że kiedy w 1953 r. po śmierci Stalina władze zarządziły ogólnopolską żałobę, zajęcia rozpoczynały się od minuty ciszy. - Jedna z naszych koleżanek wybuchła śmiechem. Śmiech jest zaraźliwy, więc wybuchła cała grupa, w której było zresztą dwóch kolegów partyjnych. Struchlał prowadzący, struchleli wszyscy. Czekaliśmy konsekwencji. Nie było jednak żadnych. Nikt nie doniósł, nikt nigdy o zajściu nie mówił – wspominał prof. Wyrozumski.

Jak mówił, temat doktoratu „Tkactwo Małopolski w późnym średniowieczu” dziś wydaje się co najmniej dziwny, ale 50 lat temu panowała wręcz moda na historię gospodarczą. - Mój temat doktorski, choć nigdy nie był wprost przydatny w mojej pracy uniwersyteckiej, dał mi jednak możliwość bardzo płodnych naukowo kwerend w licznych archiwach i dotarcia do źródeł, do których nigdy bym nie dotarł - powiedział prof. Wyrozumski. Dodał, że nie uważa, by kilka lat, jakie poświęcił na przygotowanie rozprawy, były czasem straconym, bo poznał należycie arkana warsztatu historyka, a także filozofię średniowieczną.

Jerzy Wyrozumski - urodził się w 1930 r. w Trembowli, na terenie dzisiejszej Ukrainy. Na UJ kierował Zakładem Historii Polski Średniowiecznej, był też dziekanem Wydziału Filozoficzno-Historycznego (1981-87) i prorektorem (1987-90). Jest sekretarzem generalnym Polskiej Akademii Umiejętności i prezesem Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa. W 1995 r. otrzymał srebrny medal Cracoviae Merenti, przyznawany za zasługi dla miasta. Jest doktorem honoris causa kilku polskich i zagranicznych uczelni. Napisał m.in. "Historię Polski do roku 1505", "Dzieje Polski średniowiecznej", biografię "Kazimierz Wielki" oraz I tom "Dziejów Krakowa" poświęcony wiekom średnim.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP,niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Burze z gradem na południu kraju

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/O12

  

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dziś ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami z gradem oraz silnym wiatrem dla czterech województw.

W środę rano IMGW wydało ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami z gradem dla województwa śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego. Prędkość wiatru osiągnie w porywach do 70 km/h.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że zjawiska meteorologiczne mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Należy się spodziewać utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl