To już rodzaj obłędu. Białoruski reżim chce zakazać języka polskiego na mszach świętych

Jak informuje portal Katolik.life, władzom Grodzieńszczyzny zaczął przeszkadzać język odprawiania mszy świętych w kościołach katolickich na Białorusi. Zdaniem lokalnych służbistów Łukaszenki, odprawianie mszy w języku polskim godzi w zapisy ustawy "O językach w Republice Białoruś" i dlatego powinien zostać usunięty.

pixabay.com/CC0/Robert_Cheaib

Po serii zmasowanych ataków na polskie organizacje i instytucje na Białorusi, a następnie bezczeszczenie mogił poległych polskich żołnierzy, reżim Alaksandra Łukaszenki bierze się za kolejne przejawy polskości na Białorusi. Jak informowaliśmy kilka dni temu, Łukaszyści zamalowali białą farbą fresk "Cud nad Wisłą" w kościele w Sołach, uznając go za... podżegający do nienawiści narodowościowo-religijnej.

Jak się jednak okazało, na tym nie koniec. Portal Katolik.life informuje, że władzom Grodzieńszczyzny zaczął przeszkadzać język odprawiania mszy świętych w kościołach katolickich na Białorusi. 

Z dostępnych informacji wynika, że ostatniego dnia lutego odbyło się cyklicznie organizowanie spotkanie przedstawicieli lokalnych władz z duchowieństwem wszystkich konfesji rejonu. Przedstawicielka wydziału ideologii, Olga Barko, stwierdziła, że używanie języka polskiego podczas nabożeństw katolickich jest...sprzeczne z prawem. 

Używanie języka polskiego podczas nabożeństw w kościołach katolickich regionu [grodzieńszczyzny] pozostaje problemem i  jest niedopuszczalne zgodnie z krajową "Ustawą o językach w Republice Białoruś". 

– powiedziała. 

Opisujący całą sprawę portal Katolik.life wskazuje, że odprawianie mszy św. w języku polskim to wielowiekowa tradycja, a używanie języka obcego w liturgii nie narusza żadnego z obowiązujących praw. 

Przypominamy też, że Kościół Katolicki znaczy „powszechny”. Jego liturgia została przetłumaczona na niemal wszystkie języki świata, a zwyczajem jest odprawianie mszy św. w języku dobrze rozumianym przez uczestników nabożeństwa. Np. w kościołach na Białorusi często odbywają się nabożeństwa nie tylko w języku polskim, ale także w języku angielskim – dla studentów z Azji i Afryki. Używanie języka obcego w liturgii nie jest sprzeczne z prawem Białorusi. 

– czytamy na portalu. 

 

 Źródło: niezalezna.pl, Kresy24.pl, Katolik.life

 

#Białoruś #Kościół katolicki #msze święte #reżim #Łukaszyści

Konrad Wysocki
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo