Fantastyczny konkurs na mistrzostwach świata! Piotr Żyła obronił tytuł! Popis Polaka w Planicy!

Piotr Żyła zdobył złoty medal na skoczni normalnej (HS102) w Planicy, chociaż na półmetku zawodów był dopiero trzynasty. W drugiej serii konkursu niespodziewanie rekord skoczni ustanowił ukraiński zawodnik Yevhen Marusiak, ale poprawił go jeszcze Żyła. Piąte miejsce zajął Dawid Kubacki, a szósty był Kamil Stoch!

Piotr Żyła złotym medalistą mistrzostw świata
fot. twitter.com/Eurosport_PL

Przed pierwszym konkursem skoczków narciarskich na mistrzostwach świata docierały z polskiego obozu niepokojące informacje o kontuzji Dawida Kubackiego. Wicelider Pucharu Świata z powodu bólu pleców opuścił czwartkowe treningi, ale dzień później pojawił się na skoczni w Planicy i zajął ósme miejsce w kwalifikacjach. Dziesiąty był w piątek Piotr Żyła, który wywalczył złoto na mniejszym obiekcie w Oberstdorfie dwa lata temu.

Pięciu Polaków z awansem

Do walki o medale Biało-czerwoni przystąpili w komplecie, zatem na liście startowej pojawiło się pięciu podopiecznych trenera Thomasa Thurnbichlera.

Jako pierwszy z Polaków na belce usiadł Aleksander Zniszczoł. Skoczył 97,5 metra i mógł być zadowolony z próby, która dała mu pewny awans do drugiej serii. Gorzej od kolegi wypadł Paweł Wąsek (93,5 m), ale jego odległość również wystarczyła by pojawić się w najlepszej trzydziestce konkursu.

Klasę pokazał w Planicy Kamil Stoch. Trzykrotny mistrz olimpijski ostatnio skupił się na spokojnym treningu, by wrócić do formy i to wyraźnie zaprocentowało. Doświadczony skoczek w ładnym stylu szybował 99 metrów i po swojej próbie zajmował drugie miejsce, zaledwie 0,3 punktu za prowadzącym Constantinem Schmidem.

Nieco rozczarowany był Piotr Żyła - najlepszy w serii próbnej, w konkursie skoczył 97,5 metra. Stefan Kraft, który usiadł na belce zaraz po Polaku wykorzystał dobre warunki i lądował poza rozmiarem skoczni - 102,5 m. Na najgorszy wiatr trafił natomiast Dawid Kubacki, który robił co mógł i doleciał do 97 m. Gorzej w tej sytuacji poradził sobie Halvor Egner Granerud 96,5 m.

Aktualizacja

W drugiej serii poprawił się Wąsek - 96 metrów, ale skaczącemu po nim Yevhenowi Marusiakowi tak powiało pod narty, że ukraiński zawodnik... ustanowił nowy rekord skoczni - 103 m, a jury natychmiast obniżyło platformę najazdową. W tej sytuacji dość przeciętnie wypadła finałowa próba Zniszczoła - 93.

Wiatr znów się zmienił, skoki były krótsze, a jury... tym razem podniosło belkę. Pomimo tego Paweł Wąsek cały czas zajmował pozycję lidera, a Polaka "zluzował" dopiero Johann Andre Forfang, który powtórzył wynik z pierwszej serii - 97,5 m.

Żyła podbił stawkę

Fantastycznie zaprezentował się natomiast Piotr Żyła, który poprawił ustanowiony kilka minut wcześniej rekord skoczni Marusiaka - 105 metrów! To była bomba i atak Polaka na podium mistrzostw świata.

Na górze pozostała dziesiątka. Granerud nie zbliżył się nawet do zielonej linii - 97,5 m. W tym samym momencie pojawiła się informacja o dyskwalifikacji Ryoyu Kobayashiego z powodu kombinezonu, ale polscy kibice podziwiali już finałowy skok Kamila Stocha. Pięknie! 102 metry i miejsce tuż za Żyłą!

Dwóch Polaków na prowadzeniu, a do końca zawodów zostało pięć skoków. Nie pokonał Biało-czerwonych Niemiec Constantin Schmid (101 m). Na belce usiadł Dawid Kubacki. Znakomity lot na odległość 102 metry! Był drugi i trzech Biało-czerwonych na trzech czołowych lokatach!

Karl Geiger za Żyłą! 101,5 metra i Polak miał już pewny medal! Kolejny Niemiec na belce i też nie dał rady! Andreas Wellinger - 102 i był tuż za Żyłą! Nie doleciał do zielonej linii Kraft - 98 metrów. Żyła obronił tytuł! Znów jest mistrzem świata. Polak ze złotym medalem na skoczni normalnej w Planicy!

 Źródło: niezalezna.pl

 

##skijumpingfamily #Dawid Kubacki #Piotr Żyła #Kamil Stoch #Planica

Janusz Milewski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo