Kukiz o współpracy z PiS: "Wywiązali się z większości zobowiązań". Zostały dwa

Nowelizacja ustawy o referendum lokalnym i wprowadzenie do wymiaru sprawiedliwości sędziów pokoju - te dwa postulaty Pawła Kukiza pozostały do spełnienia przez PiS w ramach współpracy obu środowisk. Kukiz podkreśla, że PiS dotychczas wywiązuje się z zobowiązań.

Paweł Kukiz i Jarosław Kaczyński
Zbigniew Kaczmarek/Gazeta Polska

W Sejmie rozpoczęły się prace nad projektem nowelizacji ustawy o referendum lokalnym. Zakłada on m.in. obniżenie progu frekwencyjnego z 30 na 15 procent. Z kolei w przypadku referendum o odwołanie władz wykonawczych pochodzących z wyborów bezpośrednich np. prezydenta miasta lub burmistrza, byłoby ono ważne, jeśli liczba wyborców, którzy wzięli w nim udział, stanowiła przynajmniej 3/5 liczby głosów oddanych w wyborach na odwoływany organ.

Jak podkreślił Kukiz, fakt, że projektem zajmuje się Sejm, to kolejny sukces koła Kukiz'15 i przedostatni punkt realizacji umowy z PiS, którą koło zawarło w 2021 roku.

"Przyjęcie naszej ustawy o referendach daje większą kontrolę obywateli nad władzą" - dodał. "Nawet, jeśli dziś obywatele nie rozumieją tych działań, co mnie nie dziwi, bo żyją w ustroju autokratycznym od 1939 roku" - mówił Kukiz - to zmiana prawa i nadanie obywatelom instrumentów większej kontroli nad władzą "służy państwu".

Jak wskazał, dotychczas Prawo i Sprawiedliwość wywiązywało się z większości zobowiązań, a dzięki zawartej w 2021 roku umowie między jego formacją a ugrupowaniem Jarosława Kaczyńskiego udało się uchwalić m.in. ustawę antykorupcyjną, o konopiach medycznych, włóknistych, o bezpośredniej sprzedaży dla rolników czy o wyrównaniu świadczeń dla opiekunów osób niepełnosprawnych.

Kukiz zapowiedział, że do wspólnych głosowań z PiS wróci "po uchwaleniu ustawy wprowadzającej instytucję sędziów pokoju".

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Paweł Kukiz #Sejm

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo