Polak wiceprezydentem Philip Morris International. Duży krok w tworzeniu realnych więzi z Ukrainą

Michał Mierzejewski, prawnik, prezes Philip Morris Polska, został jednym z trzech wiceprezydentów tytoniowego giganta na Europę i pokieruje regionem, w skład którego wchodzi Polska, kraje bałtyckie, Ukraina oraz Mołdawia. Objęcie przez Polaka ważnego stanowiska w Philip Morris to tworzenie faktycznych więzi z Ukrainą na bazie amerykańskiego kapitału.

Michał Mierzejewski
mat. pras.

Polska w ogromnym stopniu pomaga Ukrainie od pierwszych dni wojny, a Polacy otworzyli dla swoich dotkniętych wojną sąsiadów swoje serca i domy. Ostatni rok to czas wyjątkowego zbliżenia Polski i Ukrainy, także w przestrzeni politycznej i gospodarczej. Od wielu miesięcy przedstawiciele świata biznesu z obu krajów rozmawiają o możliwościach współpracy.

Ważną odsłoną w budowaniu więzi polsko-ukraińskich jest objęcie przez Polaka, Michała Mierzejewskiego, stanowiska jednego z trzech Wiceprezydentów Philip Morris International na Europę. Mierzejewski pokieruje regionem obejmującym Polskę, Kraje Bałtyckie, Ukrainę i Mołdawię.

Nowy wiceprezydent PM International doskonale rozumie znaczenie obejmowanego stanowiska w tych szczególnych okolicznościach.

– Czuję pełen ciężar dodatkowej odpowiedzialności w związku z objęciem nowej roli w tych historycznych czasach, przez które przechodzimy. Jestem również pełen pokory z powodu zaufania, jakim mnie obdarzono, i wiem, że od Rygi po Kijów, od Warszawy po Tallin i Wilno mamy najlepsze zespoły, które są gwarantem, że we wszystkich tych krajach utrzymamy tempo transformacji w celu pozostawienia za sobą biznesu papierosowego, poprzez udostępnienie dorosłym palaczom alternatywnych produktów bezdymnych

– mówi Michał Mierzejewski.

Firma podkreśla, że klaster Ukraina-Polska-kraje bałtyckie jest szczególnie znaczący w związku z "podobną determinacją stawiania czoła niepewnym perspektywom i ich makroekonomicznym przeciwnościom, czego dobrym przykładem jest udzielanie pomocy humanitarnej i wsparcia ukraińskim pracownikom PMI oraz ich rodzinom".

PMI mocno angażuje się również w pomoc humanitarną, czego dowodem jest przekazanie wsparcia o wartości 43 mln złotych.

– Geograficznie jesteśmy blisko z Ukrainą, a jako społeczeństwo w pełni jednoczymy się w obliczu trudnej sytuacji naszych sąsiadów. Od samego początku tej wojny Polska i Polacy, ale też Estończycy, Łotysze i Litwini natychmiast włączyli się w działania pomocowe. W globalnych strukturach Philip Morris 4 tys. naszych pracowników z blisko 80 krajów z całego świata zainicjowało wewnętrzny ruch globalnej solidarności, zbierając kilka milionów złotych dla Ukrainy, a firma podwoiła to wsparcie. Polska i Kraje Bałtyckie odgrywały i nadal odgrywają kluczową rolę we wspieraniu naszych sąsiadów - średnio co piąty nasz pracownik w Polsce działa jako wolontariusz

- przypomina Michał Mierzejewski.

Polak nie ukrywa dumy z tego, że "może być liderem w czasie ważnych zmian". 

- Przewodzenie transformacji naszej firmy na polskim rynku i budowanie przyszłości bez dymu, od początku było dużym przedsięwzięciem, które realizowałem przez ostatnie lata z pasją i pełnym zaangażowaniem. Objęcie nowego stanowiska to duża odpowiedzialność, ale też duże wyzwanie. Jestem przekonany, że na tym fundamencie ludzkiej życzliwości i zaufania, którego jesteśmy świadkami od ponad roku, jesteśmy w stanie wspólnie z Ukrainą zbudować w naszym regionie coś dobrego – ocenia.


Michał Mierzejewski z wykształcenia jest prawnikiem, absolwentem wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Swoją karierę w Philip Morris rozpoczął w 2004 roku. Od 2008 roku był Członkiem Zarządu oraz Dyrektorem ds. Korporacyjnych. Z kolei od 2013 roku odpowiadał również za Kraje Bałtyckie (Litwa, Łotwa i Estonia). Przez ostatnie lata z sukcesami pełnił rolę Prezesa oraz Dyrektora Zarządzającego w Polsce oraz Krajach Bałtyckich, przewodząc bezdymnej transformacji firmy oraz zapewniając stały wzrost biznesu w całym klastrze. Dobrym tego przykładem są m.in. wyniki osiągnięte w roku 2022 na rynku litewskim, gdzie udział wyrobów tytoniowych do podgrzewania jest największy wśród krajów regionu (27%), a w samym Wilnie kształtuje się na poziomie 38%. Do 2025 roku połowa globalnych przychodów firmy ma pochodzić z produktów o potencjalnie mniejszej szkodliwości niż papierosy, czyli z tzw. produktów bezdymnych, które nie są wolne od ryzyka, jednak stanowią lepszą alternatywę dla pełnoletnich osób palących niż kontynuowanie palenia.
 

 Źródło: niezalezna.pl

 

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo