Wyrok dla członków gangu Psycho Fans utrzymany. "Maślak" skazany na 15 lat więzienia

Sąd Apelacyjny w Katowicach utrzymał niemal w całości wyrok wobec 15 oskarżonych o udział w gangu pseudokibiców Ruchu Chorzów - Psycho Fans. Najsurowszą karę – 15 lat więzienia - usłyszał uważany za szefa tej grupy Macieja M., ps. Maślak.

Flaga "Psycho Fans" na jednym z meczów Ruchu Chorzów
facebook.com/19Niebiescy20 (archiwalna)

W procesie odpowiadało 15 mężczyzn, którym prokuratura zarzuciła ok. 100 przestępstw, m.in. włamania, kradzieże i rozboje, a także tzw. ustawki, handel narkotykami i pobicia.

Sąd Apelacyjny rozpoznawał odwołania od wyroku z maja 2021 r., który zapadł przed Sądem Okręgowym w Gliwicach. Uważany za lidera Psycho Fans Maciej M. ps. Maślak został przez gliwicki sąd skazany na 15 lat więzienia, pozostałym oskarżonym sąd wymierzył kary od roku i trzech miesięcy do 14 lat więzienia. Tylko wobec jednego z nich (skazanego na dwa lata więzienia) sąd okręgowy zdecydował o warunkowym zawieszeniu kary - wobec 15 pozostałych osób kary więzienia mają charakter bezwzględny. Sąd wymierzył także skazanym grzywny oraz zobowiązał ich do naprawienia wyrządzonych szkód.

SA uznał, że wyrok sądu I instancji był prawidłowy – dokonał jedynie niewielkich korekt tego orzeczenia. Podobnie jak sąd okręgowy, sąd II instancji dał wiarę tzw. małym świadkom koronnym - członkom gangu Psycho Fans, którzy zdecydowali się na współpracę z organami ścigania i obciążyli kompanów.

Na środowe ogłoszenie wyroku z aresztów zostało doprowadzonych trzech spośród oskarżonych – poza „Maślakiem”, Łukasz L. - „Lucky” skazany na 14 lat oraz Rafał Z. - "Zenek”. Tuż po wygłoszeniu sentencji wyroku „Maślak” podniósł rękę i spytał, czy sąd rzeczywiście utrzymał kary. Po uzyskaniu potwierdzenia oświadczył, że chce opuścić salę rozpraw. Podobnie zrobili jego kompani. „To jest jakaś farsa”, „Gorzej niż na Białorusi” – mówił „Lucky”.

Wyrok jest prawomocny. Można od niego jedynie złożyć kasację do Sądu Najwyższego.

 Źródło: niezalezna.pl, pap

 

#Polska

mg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo