Zostać saperem. Specjalistyczne szkolenie terytorialsów w Toruniu

W Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu rozpoczęto kurs dla kandydatów na instruktorów w grupie saperskiej i inżynierii wojskowej. W dwutygodniowym szkoleniu bierze udział kilkunastu terytorialsów z różnych brygad OT z całego kraju. – Aby wyszkolić dobrego sapera, potrzeba dużo czasu. Dlatego w CSWOT podzieliliśmy szkolenie na trzy etapy, z czego każdy kolejny dodatkowo poprzedzony jest modułem e-learningowym – mówi płk Edward Chyła, Komendant Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej.

mat. wl.

Szkolenie podstawowe realizowane jest w dwóch modułach. Najpierw kursanci przez dwa tygodnie realizowali szkolenie e-learningowe, a następnie, po przybyciu do CSWOT i weryfikacji uzyskanej wiedzy, czeka ich praktyczna realizacja saperskiego rzemiosła.

W pierwszym tygodniu szkolenia, terytorialsi poznawać będą tajniki wysadzania, niszczenia elementów, budowania zapór terenowych oraz działania z materiałem wybuchowym. W drugim tygodniu szkolenia wiedza kursantów ukierunkowana zostanie na działania minerskie. W czasie tych zajęć szkoleni zostaną zapoznani z budową i rodzajami min, ustawianiem pól minowych oraz zasadami ich pokonywania.

Aby wyszkolić dobrego sapera, potrzeba dużo czasu. Dlatego w CSWOT podzieliliśmy szkolenie na trzy etapy, z czego każdy kolejny dodatkowo poprzedzony jest modułem e-learningowym. Taki podział pozwala nam na elastyczne dopasowanie prowadzonych etapów szkolenia do możliwości czasowych terytorialsów.

– mówi płk Edward Chyła, Komendant Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej.

***

Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu zajmuje się przygotowaniem żołnierzy OT do funkcji dowódczych oraz instruktorsko-specjalistycznych w strukturach brygad Obrony Terytorialnej. W CSWOT organizowane są szkolenia doskonalące dla dowódców batalionów i kompanii, a także szkolenia bojowe (taktyczne) i specjalistyczne.

Jednostka bierze też udział w akcji "Trenuj z wojskiem w ferie", w ramach której każdy zainteresowany może nabyć podstawowe umiejętności z zakresu wojskowego rzemiosła. Pierwsze, 8-godzinne szkolenie w CSWOT w Toruniu odbyło się 28 stycznia. Dla tych, którzy nie mogli lub przegapili ten termin, nic straconego – kolejne odbędzie się w sobotę, 25 lutego. 

 

 Źródło: niezalezna.pl

 

#armia #WOT #szkolenie #Toruń #Wojska Obrony Terytorialnej #saperzy #uzbrojenie

Konrad Wysocki
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo