Rozmowa szefów MSZ Polski i Izraela. Temat wizyt izraelskiej młodzieży

We wtorkowej rozmowie telefonicznej z polskim ministrem spraw zagranicznych Zbigniewem Rauem omówiliśmy ocieplenie stosunków między naszymi krajami - poinformował na Twitterze szef dyplomacji Izraela Eli Cohen.

fot. MSZ RP

"Rozmawialiśmy też o ewentualnym powrocie izraelskich grup młodzieżowych do Polski. Minister Rau powiedział, że rozważy mianowanie nowego ambasadora"

- napisał Cohen na Twitterze.

Szef izraelskiego MSZ dodał, że rozmowa zakończyła się obustronną zapowiedzią szybkiego spotkania.

Według strony izraelskiej była to pierwsza od ponad dwóch lat rozmowa ministrów spraw zagranicznych Izraela i Polski.

Polskie MSZ przekazało, że Zbigniew Rau "pogratulował rozmówcy objęcia stanowiska i wyraził nadzieję na współpracę, która przyczyni się do umocnienia relacji między Polską i Izraelem w duchu wzajemnego szacunku".

Jak podkreślono, ministrowie poruszyli bieżące kwestie dwustronne, w tym sprawę uregulowania organizacji przyjazdów edukacyjnych izraelskiej młodzieży do Polski oraz omówili przygotowania do zbliżających się obchodów 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.

"Odnosząc się do agresji Rosji przeciwko Ukrainie, Minister Rau przedstawił polską ocenę sytuacji i zachęcił stronę izraelską do dalszego, zwiększonego wsparcia Ukrainy"

- przekazał polski resort dyplomacji.

Zmarły w piątek w wieku 87 lat Szewach Weiss, były ambasador Izraela w Polsce i były przewodniczący Knesetu, został pochowany w niedzielę na cmentarzu na Wzgórzu Herzla w Jerozolimie, w kwaterze najważniejszych przywódców izraelskich.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo