Czarnek reaguje na materiał TVN: Posługują się samymi kłamstwami, stekami bzdur

"Samymi kłamstwami, stekami bzdur, posługują się państwo w TVN-ie. Tylko to nie na szkodę moją i Zjednoczonej Prawicy, tylko na szkodę tych stowarzyszeń i fundacji" - tak o głośnej sprawie dotacji dla organizacji pozarządowych na zakup nieruchomości mówił w programie "Gość Wiadomości" minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Przemysław Czarnek
Zbigniew Kaczmarek/Gazeta Polska

W ubiegłym tygodniu portal TVN24 opublikował artykuł z listą 12 nieruchomości i organizacji, które dostały dotacje na ich zakup w ramach konkursu MEiN. Jest to lista "willi, budynków, apartamentów i działek budowlanych, które już trafiły lub najpewniej trafią do organizacji powiązanych z politykami Prawa i Sprawiedliwości oraz do katolickich i prawicowych fundacji".

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji w Bobrownikach pytany, czym kierował się minister Czarnek przyznając dotacje organizacjom i fundacjom na zakup nieruchomości odpowiedział, że przez wiele dziesięcioleci w Polsce działało mnóstwo fundacji i podmiotów pozarządowych, "które nie miały żadnego dostępu do infrastruktury, do środków, które pozwoliłyby im realizować różne przedsięwzięcia, cele o charakterze edukacyjnym, oświatowym, filantropijnym, charytatywnym".

- Trzeba to traktować w charakterze wyrównania szans. Było wiele fundacji bardzo bogatych, bardzo zasobnych. Proszę sobie prześledzić różne publikacje w tym zakresie o fundacjach, które naprawdę dostawały potężne środki przez cały okres 30 lat III Rzeczpospolitej. Były setki, tysiące fundacji pozbawionych tego wsparcia. Staramy się te szanse wyrównywać

- stwierdził. 

W poniedziałkowym "Gościu Wiadomości" minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek wskazywał, że np. fundacja w Lublinie nabędzie lokal, by świadczyć bezpłatną pomoc psychologiczną dzieci i młodzieży oraz udzielać korepetycji. Dodał, że nie chodzi o żadne "apartamenty", a o zwykłe lokale użytkowe. 

- Po pięciu latach, nawet gdyby skończyła prowadzić tę działalności i chciała zbyć ten lokal, to musi przeznaczyć to na cele statutowe fundacji, nie na cele prywatne. Więc w czym jest problem? - pytał Czarnek. 

Czarnek zapowiedział, że będzie pytał prezydenta Warszawy, Gdańska i Wrocławia, za ile fundacje i stowarzyszenia lewicowe wynajmują wielkie powierzchnie i dlaczego jest to wartość wielokrotnie niższa. 

- Tamte fundacje nie potrzebują własnych siedzib, bo dostają je znakomicie wyposażone i wyremontowane przez miasto. KOD był tego najlepszym przykładem. Jeśli ktoś ma takich hojnych sponsorów z budżetów miejskich, to nie musi mieć siedziby

- stwierdził szef resortu edukacji.

"Samymi kłamstwami, stekami bzdur, posługują się państwo w TVN-ie. Tylko to nie na szkodę moją i Zjednoczonej Prawicy, tylko na szkodę tych stowarzyszeń i fundacji" - dodał Czarnek.

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Przemysław Czarnek

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo