Oddycha, szczeka i ma puls. Polska armia z najnowocześniejszym na świecie fantomem psa

Żołnierze Wojskowego Ośrodka Farmacji i Techniki Medycznej w Celestynowie od niedawna posiadają na swoim wyposażeniu najnowocześniejszy na świecie fantom psa – K9 Diesel. Pomaga on wojskowym lekarzom weterynarii, przewodnikom psów służbowych i ratownikom medycznym podnosić umiejętności w zakresie udzielania pomocy przedweterynaryjnej, szczególnie w warunkach bojowych. – Fantom krwawi, oddycha i ma tętno. Wydaje odgłosy szczekania, warczenia, skomlenia oraz dźwięków wskazujących na niedrożność dróg oddechowych – mówi w rozmowie z portalem Niezależna.pl mjr lek. wet. Bartłomiej Jargieło, Kierownik Kursu Szkolenia Przewodników i Tresury Psów.

mat. WOFiTM

Fantom K9 Diesel to najbardziej zaawansowany trenażer weterynaryjny na świecie, pozwalający na symulację najczęstszych obrażeń, jakie mogą odnieść psy służbowe.

Ze względu na to, iż wyszkolenie psa do pracy w służbach mundurowych wymaga zarówno ogromu czasu, pracy, jak i dużych nakładów finansowych, zrodził się pomysł stworzenia symulatora, który pozwoliłby na zwiększenie szans na przeżycie naszego psiego kompana w warunkach zagrożenia życia, gdy nie ma możliwości udzielenia mu fachowej weterynaryjnej pomocy przez wyspecjalizowany personel medyczny – mówi w rozmowie z portalem Niezależna.pl mjr lek. wet. Bartłomiej Jargieło z Wojskowego Ośrodka Farmacji i Techniki Medycznej w Celestynowie.

Jakie są główne cechy fantomu, pozyskanego przez Państwa jednostkę? 

Fantom psa krwawi, oddycha i ma tętno. Wydaje odgłosy szczekania, warczenia, skomlenia oraz dźwięków wskazujących na niedrożność dróg oddechowych. Posiada wymienne kończyny, język oraz żuchwę, które symulują różnego typu urazy, w tym takie, które realnie krwawią. Posiada możliwość wykonania wkłuć dożylnych i doszpikowych z podażą płynu. Jedną ze szczególnych cech jest też symulacja oddychania oraz jego zaburzeń w przypadku urazu oraz możliwość dekompresji odmy klatki piersiowej.

Do jakich zadań jest wykorzystywany? 

Trenażer jest wykorzystywany do szkolenia z udzielania pierwszej pomocy psom na polu walki, jak i w warunkach codziennych, gdy nie ma możliwości natychmiastowego transportu psa do lekarza weterynarii. Służy do nauki zarówno przewodników psów, jak i ratowników medycznych z zakresu pomocy przedweterynaryjnej.

W Wojsku Polskim służy ponad sto psów, wykonujących różne, często ryzykowne zadania. Jakie są najczęstsze niebezpieczne przypadki na polu walki w kontekście służby czworonogów? 

Fantom pozwala na naukę czynności, które na polu walki pozwolą utrzymać przy życiu rannego psa do momentu ewakuacji. Należy tu przede wszystkim wymienić tamowanie masywnych krwotoków, udrażnianie górnych dróg oddechowych poprzez intubację czy tracheostomię, odbarczanie odmy czy udzielanie pierwszej pomocy przy postrzałach, złamaniach, poparzeniach czy skaleczeniach.

Jak posiadanie fantomu wpłynęło na cykl szkoleniowy Wojskowego Ośrodka Farmacji i Techniki Medycznej?

W dotychczasowym procesie szkolenia przewodników były już uwzględnione elementy pomocy przedweterynaryjnej, jednak wdrożenie najnowszych wytycznych, opracowywanych wspólnie przez partnerów NATO, na czele ze specjalistami z armii Stanów Zjednoczonych, w tym wykorzystanie najnowocześniejszego sprzętu, jakim jest fantom K9 Diesel, przenosi cały proces szkolenia w zupełnie inny wymiar. Wykorzystanie trenażera umożliwia szkolenie żołnierzy w warunkach bardzo zbliżonych do tych, które mogą ich spotkać na polu walki czy też w codziennej służbie, realistycznie odwzorowując przeróżne urazy.

***

Wojskowy Ośrodek Farmacji i Techniki Medycznej (WOFiTM) jest jedyną jednostką centralnie zaopatrującą polską armię w produkty lecznicze, wyroby medyczne i sprzęt służby zdrowia. Pozyskiwany asortyment obejmuje zarówno produkty lecznicze, wyposażenie ambulatoriów i szpitali dostępne na rynku cywilnym, jak również specjalnie zaprojektowane na potrzeby polskich Sił Zbrojnych zestawy medyczne, szpitale polowe, sale opatrunkowe i samochody sanitarne. Równocześnie, w ramach prowadzonej działalności oraz pod opieką lekarzy weterynarii Ośrodka, swoje zadania realizuje Kurs Szkolenia Przewodników i Tresury Psów. Jest to jedyna placówka w Siłach Zbrojnych RP, przygotowująca przewodników i psy do służby w kraju oraz poza jego granicami.

 

 

 Źródło: niezalezna.pl

 

#fantom #pies #wojsko #szkolenie #trenażer #polska armia #wyposażenie

Konrad Wysocki
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo