TVN knebluje usta dziennikarzom. Sejmowa debata o wolności słowa już we wtorek. ZOBACZ POZWY

Stacja TVN pozwała spółkę Słowo Niezależne, czyli wydawcę portalu Niezalezna.pl, oraz jego redaktora naczelnego Grzegorza Wierzchołowskiego za cytowanie słów redaktora naczelnego „Codziennej” Tomasza Sakiewicza w TVP Info. Później bardzo podobne pozwy otrzymała spółka Forum, wydawca "Gazety Polskiej Codziennie", a także dziennikarze TVP Info. Posłowie należący do Komisji Kultury i Środków Przekazów zaapelowali do przewodniczącego tej komisji o pilne zwołanie posiedzenia w celu zorganizowania debaty na temat nękania niezależnych dziennikarzy przez stację TVN. Posiedzenie rozpocznie się już we wtorek, o godz. 17 - transmisja na naszym portalu! A my mamy treść pozwów: ZOBACZCIE!

Bartosz Kalich/GazetaPolska

Poszło o słowa Tomasza Sakiewicza, jakich użył na antenie TVP Info i które zacytowaliśmy na naszych łamach:

-  „Kłamią w żywe oczy. [...] TVN powiedział, że wykluczono eksplozje, zamach. [...] TVN podaje informacje, które chronią Putina ws. katastrofy smoleńskiej. Pomaga ukryć prawdę o Smoleńsku od samego początku.

TVN domaga się 100 tys. zł na Fundację TVN i zabezpieczenia roszczeń w postaci zakazu publikacji określonych sformułowań takich jak m.in.: „TVN kłamie”, „TVN podaje informacje, które chronią Putina”, „TVN ukrywa prawdę o katastrofie smoleńskiej”, „Publikacje TVN są zmanipulowane”.

Tymczasem...

W 2011 r. TVN24 przygotował materiał, opisujący coś, co się nie wydarzyło - a więc że przed lotem do Smoleńska na wojskowym Okęciu doszło do kłótni między dowódcą załogi tupolewa kpt. Arkadiuszem Protasiukiem a dowódcą Sił Powietrznych gen. Andrzejem Błasikiem. TVN skłamał? NIE MOŻNA TAK MÓWIĆ - bo inaczej 100 tys. zł kary i zakaz publikacji.

W 2016 r. telewizja TVN przygotowała materiał z premiery filmu "Smoleńsk". W relacji wypowiada się postać, przedstawiona jako Artur Wosztyl, pilot Jaka-40. Tyle że... nie był to Artur Wosztyl, a Witold Rosowski ze stowarzyszenia Solidarni 2010. I nie zaszła tu pomyłka, bo Rosowski dokładnie przedstawił się dziennikarzowi TVN. Jak stwierdził Rosowski:

Niniejszym wyrażam moje najwyższe oburzenie niesłychaną manipulacją dokonaną przez TVN w związku z premierą filmu "Smoleńsk". (...) Po projekcji, przy wyjściu, dziennikarz, który przedstawił się jako Associated Press - na pewno nie TVN, z którym nigdy bym nie rozmawiał, obawiając się właśnie takiej manipulacji - zadał mi pytanie, czy wierzę, że to był zamach (...) Dziennikarz pytał się o moje nazwisko i WYRAŹNIE się mu przedstawiłem, bardzo wyraźnie i głośno. Nie mogło być mowy o żadnej pomyłce. 

Czy można powiedzieć, że materiał o rzekomym Wosztylu został zmanipulowany? NIE MOŻNA TAK MÓWIĆ - inaczej 100 tys. zł kary i zakaz publikacji.

Posypały się pozwy

Do tak niewyobrażalnych konsekwencji może doprowadzić telewizja TVN. W styczniu br. Słowo Niezależne i redaktor naczelny portalu Niezalezna.pl Grzegorz Wierzchołowski otrzymali od spółki TVN SA pozew o naruszenie dóbr osobistych wraz z wnioskiem o zabezpieczenie roszczeń. O co chodzi w tym ostatnim? 

"O nakazanie zaniechania rozpowszechniania w jakikolwiek sposób i w jakiejkolwiek formie, Pozwanemu 1 [Słowo Niezależne] w szczególnie w serwisie internetowym Niezalezna.pl oraz Pozwanemu 2 [Grzegorz Wierzchołowski] w szczególności w serwisie internetowym Niezalezna.pl, w dzienniku "Gazeta Polska Codziennie" i w czasopiśmie "Gazeta Polska" [...] informacji, że:

  • TVN kłamie
  • TVN podaje informacje, które chronią Putina
  • TVN ukrywa prawdę o katastrofie smoleńskiej
  • publikacje TVN są zmanipulowane

na okres 1 roku".

Równie kuriozalna jest sama treść pozwów.

Oto one:

Debata o wolności słowa

Do przewodniczącego Komisji Kultury i Środków Przekazów pod koniec stycznia br. wpłynął wniosek o pilne zwołanie posiedzenia "w celu przestawienia informacji na temat działań niektórych podmiotów medialnych (w tym stacji TVN) mających na celu ograniczenie wolności słowa i zastraszenie dziennikarzy".

- Uprzejmie prosimy o zaproszenie na posiedzenie Komisji przedstawicieli Centrum Monitoringu Wolności Prasy, dziennikarzy TVP i "Gazety Polskiej" - nękanych procesami za odwagę głoszenia własnych opinii na temat m.in. stacji TVN, przedstawili szczegóły tych spraw

- napisali członkowie komisji. 

Posiedzenie rozpocznie się we wtorek, o godz. 17. Będziemy prowadzić transmisję na żywo z komisji.


 

 

  Pozew przeciwko Forum i Tomaszowi Sakiewiczowi

  Pozew przeciwko Niezalezna.pl i Grzegorzowi Wierzchołowskiemu

  Pozew przeciwko TVP i Samuelowi PereirzeŹródło: niezalezna.pl

 

#TVN #cenzura #posiedzenie komisji #pozwy #TVN cenzuruje

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo