Rolki dla początkujących – przydatne informacje zanim zaczniesz jeździć

Coraz większą popularność zyskują nie tylko wśród dzieci, ale i chętniej po nie sięgają osoby dorosłe. Rolki to dla niektórych sport marzenie, a dla innych forma zadbania o sylwetkę i zdrowie. Jak nauczyć się jazdy na rolkach? Jakie będą najlepsze? I o czym należy pamiętać przed zakupem?

Zdjęcie dodane przez Andrea Piacquadio/pexels

Jak zacząć jeździć na rolkach?

Najważniejsza zasada to uwierzyć, że dasz radę. Patrząc jak inni jeżdżą na rolkach może wydawać się bardzo proste i szybkie do nauki. Jednak trzeba poświęcić trochę czasu i skupienia na naukę. 

Pierwsze lekcje nauki jazdy na rolkach najlepiej wykonywać na miękkim podłożu, np. na trawniku w ogrodzie czy w parku. Na trawie najlepiej nauczyć się jak pod kontrolą stać na rolkach i jaką pozycję przyjmować do nauki. Jeśli się przewrócimy to upadek nie będzie aż tak mocno bolesny jak na betonowym chodniku. 

Jazda na rolkach posiada kilka bardzo ważnych zasad, których należy przestrzegać, aby szybko się nauczyć. Najważniejsza w tym wszystkim jest postawa - ugięte lekko nogi w kolanach, następnie pochylenie się do przodu tak, aby czubki palców, kolana i barki znalazły się w jednej linii. Pośladki muszą być wypięte. Taka postawa sprawia, że lepiej kontrolujesz swoje ciało. 

Chcąc jechać do przodu odpychaj się na boki, jak na łyżwach. W rolkach nie chodzimy, tyko próbujemy się ślizgać.

Pamiętaj, że przy nauce jazdy na rolkach należy również nauczyć się hamować i to jak najszybciej. Rolki posiadają hamulec z tyłu. Rolkę przechylamy do tyłu i przyciskamy do ziemi. 

Jazda na rolkach jest zdrowa

Jazda na rolkach i jej płynne ruchy nie obciążają stawów tak mocno jak szybkie biegowe zrywy. 

Jazda na rolkach wymaga od osoby jadącej utrzymania równowagi, aby nie upaść. Utrzymywanie dobrej pozycji wymaga od nas pracy wielu mięśni dzięki czemu wzmacniamy mięśnie grzbietu.

Podczas intensywnej jazdy na rolkach spalamy 514 kcal. Znacznie więcej niż na rowerze - 294 kcal, a niewiele mniej od gry w piłkę nożną - 661 kcal. Dodatkowo warto wiedzieć, że jazda na rolkach rzeźbi nam mięśnie nóg i pośladków. 

Jak wybrać dobre rolki?

Decydując się na zakup rolek musimy zwrócić uwagę, aby były one przystosowane do spokojnej jazdy. W takiej sytuacji najlepiej sprawdzą się rolki rekreacyjne lub fitness

Przy zakupie rolek należy zwrócić uwagę na kilka czynników. 

rozmiar i twardość kółek – im większe kółko tym jazda jest szybsza. Na sam początek nauki jazdy najlepiej sprawdzi się rozmiar, pomiędzy 74 a 84 mm. Pamiętajmy również o twardości kół, jest ona oznaczana za pomocą parametru „A” na końcu. Najlepiej sprawdzą się między 78A a 84A. 

łożyska – ta część jest bardzo ważna, to od nich zależy komfort jazdy. Wskaźnik ABEC ukazuje różnice pomiędzy nimi. Im jest większa, tym szybciej można jeździć na rolkach. Dla początkujących dobre są łożyska ABEC5, ABEC7, a nawet ABEC9.

przewiewność – warto kupić takie rolki, które posiadają przewiewniki i pozwalają stopie oddychać. 

rozmiar – wybierając rozmiar rolek nie należy się kierować do końca rozmiarem noszonego obecnie buta. Stopa w rolkach nie powinna mieć zbyt wiele swobody, poruszać się powinny tylko palce. Chodzi o bezpieczeństwo – nagły zwrot może spowodować, że ucierpi na tym kostka, a jej skręcenie to bolesny uraz. Wybierz rolki o 0,5-1 cm większe od rozmiaru twojej stopy.

ochraniacze – bardzo ważne na nadgarstki, łokcie, kolana i głowę. To one chronią od upadku, których na początku będzie dużo. 

Jak zacząć jazdę na rolkach?

Odpowiednia postawa ciała na rolkach:

  • ugięte kolana
  • pochylony tułów
  • odpychanie nóg na boki

Przed każdą jazdą na rolkach należy pamiętać o rozgrzewce. Dzięki niej zabezpieczysz się przed powstaniem kontuzji w czasie jazdy, poza tym zwiększy efektywność i wydolność organizmu, jak również pozwoli na szybszą regenerację po wysiłku.

 Źródło: niezalezna.pl

 

#rolki #jak jeździć na rolkach #nauka jazdy na rolkach #jakie rolki kupić #chraniacze na kolana

Mariola Łukawska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo