Jest raport WHO o kryzysie zdrowotnym na Ukrainie. Na linii Waszyngton-Moskwa poleciały iskry

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) sporządziła raport na temat kryzysu humanitarnego na Ukrainie. Wywołał on niemały spór pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Rosją. Dlaczego? Zdaniem Moskwy - jest on umotywowany polityczne. Waszyngton wezwał do jego szybkiej aktualizacji o nowe ataki wobec cywilnej ludności i infrastruktury, których sprawcami są Rosjanie.

Facebook.com/Ministerstwo Obrony Ukrainy

Raport dyrektora generalnego WHO Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa został przedstawiony radzie wykonawczej organizacji, w której zasiadają zarówno Rosja, jak i Stany Zjednoczone. Obejmuje on wydarzenia w pierwszych dziewięciu miesiącach 2022 roku i klasyfikuje sytuację na Ukrainie, którą Rosja zaatakowała 24 lutego jako jedną z ośmiu poważnych globalnych sytuacji kryzysowych w zakresie zdrowia.

W raporcie udokumentowano ponad 14 tys. ofiar śmiertelnych wśród cywilów, 17,7 mln osób potrzebujących pomocy humanitarnej i 7,5 mln uchodźców szukających schronienia w krajach całej Europy. Z 471 ataków z użyciem ciężkiej broni na placówki służby zdrowia na świecie, 448 miało miejsce na Ukrainie - czytamy w dokumencie WHO.

Odmienne zdania

Przedstawiciel Rosji w tej organizacji nazwał raport upolitycznionym i jednostronnym, a jego odniesienia do Ukrainy określił jako bezpodstawne oskarżenia. Moskwa zaprzeczyła, jakoby celem jej ostrzałów była ludność cywilna - pisze Reuters.

Sheba Crocker, przedstawicielka USA w europejskim biurze ONZ, wezwała do aktualizacji raportu, aby udokumentować incydenty, które miały miejsce na Ukrainie po wrześniu 2022 roku.

"Ataki Rosji (...) spowodowały niewypowiedziane szkody dla ludności cywilnej i infrastruktury krytycznej na Ukrainie"

- powiedziała Crocker na posiedzeniu rady WHO.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Ukraina #who #Rosja #wojna #USA #raport #zdrowie #świat

az
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo