Rosyjskie aktywa będą przekazane na odbudowę Ukrainy. Historyczna decyzja prokuratora generalnego USA

Skonfiskowane rosyjskie aktywa zostaną przekazane na odbudowę Ukrainy. Zgodę wydał prokurator generalny USA Merrick Garland - poinformowała agencja Ukrinform.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

Garland poinformował o tym w piątek na spotkaniu z ukraińskim prokuratorem Andrijem Kostinem w Waszyngtonie.

"Wydaję zgodę na pierwsze w historii przekazanie skonfiskowanych rosyjskich aktywów w celu wykorzystania ich na Ukrainie"

- powiedział Garland.

Jak oznajmił, chodzi o aktywa objęte aresztem po tym, jak USA oskarżyły rosyjskiego oligarchę Konstantina Małofiejewa o uchylanie się od sankcji.

Areszt nałożono na kwotę kilku milionów dolarów ze środków amerykańskiej firmy zamieszanej w proceder omijania sankcji przez Małofiejewa. W ostatnich dniach sąd okręgowy w Nowym Jorku zadecydował o zajęciu kwoty 5,4 mln USD należących do oligarchy na rzecz Stanów Zjednoczonych. Garland zapowiedział, że środki te trafią do Departamentu Stanu USA, który przekaże je "w celu wsparcia narodu ukraińskiego".

Małofiejew, właściciel prawosławnego kanału telewizyjnego Cargrad, jest w USA oskarżony o finansowanie separatyzmu na Krymie i został w 2014 roku objęty sankcjami. Osiem lat później amerykańska prokuratura oskarżyła go o uchylanie się od nałożonych ograniczeń.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Ukraina #USA #Merrick Garland #konfiskata #odbudowa Ukrainy

mm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo