Jest porozumienie ws. limitów cen na rosyjskie produkty ropopochodne

Kraje UE porozumiały się w sprawie propozycji Komisji Europejskiej dotyczącej ustalenia pułapów cenowych na rosyjskie produkty ropopochodne - poinformowała szwedzka prezydencja w Radzie UE. - Naszym celem jest zduszenie rosyjskich przychodów do budżetu - powiedział Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś.

Zdjęcie ilustracyjne
SatyaPrem

"Ambasadorowie UE zatwierdzili dziś pułapy cenowe na produkty ropopochodne przed ich ostatecznym przyjęciem przez Radę UE. Jest to ważne porozumienie w ramach kontynuacji odpowiedzi UE i partnerów na rosyjską agresję przeciwko Ukrainie" - napisała szwedzka prezydencja na Twitterze.

Pułapy cenowe uzgodnione przez ambasadorów to 100 dolarów za baryłkę produktów naftowych premium, takich jak olej napędowy, i 45 dolarów za baryłkę produktów przecenionych, takich jak olej opałowy. Mają one zacząć obowiązywać od 5 lutego.

"Musimy nadal pozbawiać Rosję środków do prowadzenia wojny z Ukrainą. W niedzielę wchodzi w życie unijny zakaz importu rosyjskich produktów ropopochodnych. Wraz z G7 ustalamy pułapy cenowe na te produkty, zmniejszając dochody Rosji, zapewniając jednocześnie stabilne światowe rynki energii"

- skomentowała porozumienie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

- Naszym celem jest zduszenie rosyjskich przychodów do budżetu - powiedział Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś po uzgodnieniu przez limitów cen na produkty ropopochodne z Rosji.

Ambasador wyjaśnił, że chodzi o to, by zagwarantować, iż regularnie co dwa miesiące Polska będzie mogła kontrolować ceny rynkowe rosyjskich produktów, a także by ustanawiać cenę maksymalną na poziomie niższym od ceny rynkowej. Jak dodał, będzie to duże uderzenie w rosyjskie przychody.

Jak podkreślił ambasador Sadoś, w toku negocjacji uwzględniono postulat Polski, Estonii i Litwy dotyczący mechanizmu dostosowującego pułapy cenowe na produkty z rosyjskiej ropy do wahań rynkowych.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo