Fogiel: uświadamiamy Amerykanów, że mamy historyczną szansę pokonania Rosji

Uświadamiamy amerykańskich partnerów, że mamy historyczną szansę pokonania Rosji i przekonujemy ich do członkostwa Ukrainy w NATO - poinformował w Waszyngtonie szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych Radosław Fogiel podczas briefingu ze swoimi odpowiednikami z Ukrainy i Litwy.

Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Fogiel podsumował w ten sposób trwającą od wtorku wizytę przewodniczących parlamentarnych komisji spraw zagranicznych państw Trójkąta Lubelskiego w Waszyngtonie. Politycy spotkali się m.in. z szefami komisji spraw zagranicznych, finansów i sił zbrojnych obu izb Kongresu Stanów Zjednoczonych.

"Główny cel naszego pobytu w Waszyngtonie, to uświadamianie naszym amerykańskim partnerom, że jesteśmy - z jednej strony - u progu możliwej nowej ofensywy Rosji, ale z drugiej strony - że mamy historyczną możliwość pokonania Rosji i wyswobodzenia Ukrainy, jeśli pomoc będzie szybka, zdecydowana. Potrzebujemy tu w Waszyngtonie jasnej strategii i gotowości, by Rosję pokonać"

- mówił poseł PiS.

Jak dodał, razem ze swoim odpowiednikiem z parlamentów Litwy i Ukrainy, Żygimantasem Pavilionisem i Ołeksandrem Mereżko, rozmawiali m.in. o przeznaczeniu zamrożonych rosyjskich środków na odbudowę Ukrainy i powstaniu potencjalnego trybunału do sądzenia rosyjskiej agresji, a także przekonywali amerykańskich kongresmenów do przyjęcia Ukrainy do NATO. Rozmowy dotyczyły też planowanego na czerwiec szczytu NATO w Wilnie.

"W 2008 r. na szczycie w Bukareszcie została zarysowana perspektywa członkostwa w NATO Ukrainy i Gruzji. Nigdy się to nie zrealizowało. Rosja groziła, że powiększenie NATO wywoła wojnę - NATO się nie powiększyło, a wojnę mamy i tak. Więc czas na odważne decyzje"

- mówił Fogiel.

 Źródło: niezalezna.pl, pap

 

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo