Kubacki może się zrewanżować Granerudowi. Polak przed szansą na odzyskanie pozycji lidera Pucharu Świata

Dawid Kubacki w Willingen spróbuje odzyskać prowadzenie w generalnej klasyfikacji Pucharu Świata w skokach narciarskich. W ostatni weekend Polaka wyprzedził Norweg Halvor Egner Granerud, który dwukrotnie wygrał na mamuciej skoczni w Bad Mitterndorf.

Dawid Kubacki w Bad Mittendorf stracił żółty plastron lidera Pucharu Świata
Fot. Tomasz Jędrzejowski/ Gazeta Polska

Zawody Pucharu Świata w Willingen są organizowane od 1995 roku. Ich pierwszym zwycięzcą był Austriak Andreas Goldberger. Polscy skoczkowie regularnie stawali tu na podium. W sezonie 2000/01 Adam Małysz zajął w Willingen drugie i pierwsze miejsce.

Polskie rekordy w Willingen

W 2001 roku rekordzistą skoczni w Willingen został po niesamowitym locie właśnie Małysz, który uzyskał kosmiczną odległość 151,5 m. Cztery lata później jego wynik o pół metra poprawił Fin Janne Ahonen, ale stało się to po tym, jak gospodarze dokonali modyfikacji obiektu, pozwalającej na dalsze skakanie. W 2021 roku rekord skoczni "wrócił do Polaków" - pobił go bowiem Klemens Murańka, który podczas kwalifikacji  wylądował na 153. metrze.

W 2014 roku dwukrotnie triumfował tu Kamil Stoch, który wygrał również rok później. Łącznie siedem razy stawał tu na podium w konkursach indywidualnych i pod tym względem jest rekordzistą. Trzy razy był pierwszy oraz dwukrotnie drugi i trzeci. Piotr Żyła w 2018 i 2019 roku zajął trzecie, a w 2021 drugie miejsce. Dawid Kubacki był trzeci w 2018 roku.

Trener Thomas Thurnbichler zdecydował, że do Willingen pojadą Kubacki, Żyła, Stoch oraz Aleksander Zniszczoł, Jakub Wolny i Paweł Wąsek. Tegoroczna rywalizacja na Muehlenkopfschanze rozpocznie się w piątek od drugiego w sezonie konkursu drużyn mieszanych. Tym razem Polacy nie wystąpią w mikście.

Pościg za Granerudem

W sobotę i w niedzielę odbędą się natomiast konkursy indywidualne. Kubacki jest wiceliderem Pucharu Świata i traci do Graneruda 112 pkt. Norweg na Kulm odniósł szóste i siódme zwycięstwo w sezonie. W 10 ostatnich konkursach był na podium. Znajduje się w czołowej trójce nieprzerwanie od zawodów w Oberstdorfie - 29 grudnia.

Polacy w Willingen będą bronić drugiego miejsca w Pucharze Narodów. Obecnie mają 2932 pkt, o dwa więcej od Norwegów. Prowadzą Austriacy - 3529 pkt.

Program zawodów PŚ w Willingen:

piątek, 3 lutego:
13.15 - oficjalny trening
16.00 - konkurs drużyn mieszanych
18.15 - kwalifikacje

sobota, 4 lutego:
16.10 - pierwsza seria konkursu indywidualnego

niedziela, 5 lutego:
14.30 - kwalifikacje
16.00 - pierwsza seria konkursu indywidualnego

 Źródło: pap, niezalezna.pl

 

#Dawid Kubacki #skoki w Willingen ##skijumpingfamily #Adam Małysz

jm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo